Tarcze pilarskie

Wykonywanie skomplikowanych prac stolarskich wyłącznie z wykorzystaniem narzędzi ręcznych jest we współczesnym świecie praktycznie niewykonalne. Pomocnym, wygodnym i komfortowym narzędziem są przede wszystkim elektryczne pilarki, które zapewniają czyste, dokładne i szybsze cięcie. Podobnie jak piły ręczne, wymagają one użycia odpowiedniej tarczy.

Pilarki tarczowe (ręczne, ukosowe oraz stołowe) można znaleźć praktycznie w każdym sklepie specjalistycznym lub markecie budowlanym. Równie imponująco prezentuje się ilość oferowanych tarcz pilarskich, dzięki czemu dokonanie optymalnego wyboru nie stanowi żadnego problemu – są to propozycje dostosowane do cięcia różnych materiałów w różnych warunkach, nie brak również uniwersalnych tarcz do drewna, tarcz do szybkich cięć rozdzielczych lub drewna konstrukcyjnego, w którym znajdują się np. gwoździe, tarcz do cięcia metali nieżelaznych, a nawet stali.

Wprowadzanie nowoczesnych technologii produkcyjnych sprawia, że na rynku często systematycznie pojawiają się kolejne propozycje. Optymalnym rozwiązaniem są tarcze wiodących producentów, które zapewniają precyzyjne cięcie, niski poziom wibracji i hałasu, szybkie odprowadzanie odpadów w postaci wiór, a przy tym są bardzo trwałe.

Warto dodać, że wybrane modele posiadają szczeliny dylatacyjne, czyli specjalne nacięcia w korpusie, dzięki którym zmniejsza się ilość i siła wibracji.

Ważną kwestią jest przeznaczenie tarczy, o czym decyduje głównie ilość i kształt zębów, od których w dużej mierze zależy precyzja i prędkość cięcia. Mała ilość zębów sprawdza się podczas szybkiego cięcia miękkiego drewna oraz przy zgrubnych cięciach rozdzielających.

Duża ilość zębów umożliwia natomiast precyzyjne, powolne cięcie, doskonale sprawdza się także podczas cięcia materiałów twardych, podczas wykonywania cięć poprzecznych, skośnych lub kątowych, można nimi przecinać także tworzywa sztuczne z włóknem węglowym, a nawet aluminium.

Słowem, im materiał cieńszy i bardziej twardy, tym więcej zębów powinna posiadać tarcza.

Tarcze pilarskie

Wysokiej jakości tarcze pilarskie posiadają zęby z przylutowanymi indukcyjnie ostrzami, wykonanymi z węglików spiekanych lub węglików spiekanych powlekanych warstwą tytanu, co zapewnia płynną, bezproblemową pracę.

Podczas wyboru tarczy należy także uwzględnić ustawienie i kształt zębów, które w znaczny sposób decydują o szybkości i dokładności cięcia, a także o ewentualnym użyciu tarczy do piłowania materiału. Geometria zębów i kształt krawędzi skrawających w istotny sposób wpływają również na moc piły, od której w znaczny sposób zależy jakość wykonania zadania.

Zęby na przemian skośne, czyli ułożone raz w lewo, raz w prawo, umożliwiają płynne i czyste cięcie wzdłużone i poprzeczne drewna miękkiego i twardego, płyt z drewna klejonego oraz wiórowych.

Tarcze wyposażone w zęby tarczowe i trapezowe (posiadające oszlifowane trzy krawędzie), układane naprzemiennie, adresowane są do cięcia drewna twardego, sklejki, płyt wiórowych, także laminowanych, tworzyw sztucznych, pleksi oraz metali nieżelaznych. Tarcza z zębami płaskimi i trapezowymi oznacza mniejsze ryzyko ewentualnego wyszczerbienia laminatu, co automatycznie przekłada się na komfort cięcia.

Na szybkość i precyzję cięcia wpływa także kąt natarcia, z jakim uderza ząb w przecinany materiał. Jeśli cięcie dotyczy materiałów, w których mogą znajdować się ciała obce, np. gwoździe lub wkręty, należy wybrać tarczę z zębami o dużym kącie natarcia, mocowane klinowo – rozwiązanie to zapewnia optymalne absorbowanie siły uderzenia, ponadto tego typu tarcze są bardziej odporne na czynniki zewnętrzne.

Podczas trudnych prac budowlanych stosowane są zęby o koncie natarcia 15–20°, warto dodać, że bardzo podobny kąt natarcia posiadają zęby do tarcz wykorzystywanych do cięcia zgrubnego.

Michał Wójcik

Redakcja narzedziatarnow.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Operatorem serwisu jest Fusion Marketing Sp. z o.o.

os. Centrum A 4

+48 794 502 662

admin@narzedziatarnow.pl