Do jakich wnętrz pasują płytki patchworkowe?
Patchwork kojarzy się nam przede wszystkim z kolorowym kocem babci z różnych tkanin. Wesołe i przytulne patchworkowe przedmioty znalezione w starych skrzyniach ostatecznie przeniosły się do kategorii akcesoriów dekoracyjnych. Współcześni projektanci poszli jednak dalej. Uznali, że technika patchworkowa nadaje się nie tylko do tekstyliów. Na przykład patchworkowe płytki ścienne lub podłogowe do kuchni mogą jednocześnie służyć jako ochrona i efektownie ozdobić pomieszczenie.
Do jakich wnętrz pasują płytki patchworkowe?
Płytki patchworkowe to ciekawe rozwiązanie wewnętrzne do łazienki, kuchni i toalety. Pięknie i nietuzinkowo będzie prezentować się również na werandzie lub tarasie. Materiał jest uniwersalny, nadaje się do zastosowania w prawie każdym stylu projektowania. Odpowiednie zaprojektowanie sprawi, że pomieszczenie w domu będzie kolorowe i oryginalne. Wybierając płytkę „patchwork” do kuchni, zdecyduj, który obszar chcesz nią pokryć. Często ten rodzaj materiału jest używany do miejsc w pobliżu urządzeń grzewczych, lodówki lub piekarnika z kuchenką gazową. Głównym miejscem zastosowania stylowego patchworku w kuchni jest miejsce do pracy. Płytka 10x10 cm Jest to jedną z najczęściej stosowanych. Stosując płytki 10x10, nie trzeba specjalnie wybierać wzoru, można mieszać różne kolekcje i kolory. Początkowo patchwork był używany tylko w stylu rustykalnym. Z biegiem czasu patchworkowe panele zdobyły miejsce na ścianach w salonie, a nawet w biurze. A teraz kompozytowe panele ścienne z płytek ceramicznych spokojnie wpasowują się w niemal każde wnętrze. Płytki Patchworkowe doskonale współgrają z stylem:
- Minimalistycznym
- Prowansalskim
- Retro
- Skandynawskim
Oddzielne, małe, jasne fragmenty patchworku ożywią zimny high-tech. Kontrastowy, ale niezbyt kolorowy wystrój pasuje nawet do stylu art deco. Więcej o płytkach tego typu dowiesz się tutaj - https://modnalazienka.pl/category/plytki-patchworkowe-38.
Jak wyglądają płytki patchworkowe?
Termin „patchwork” ma angielskie korzenie. To słowo odnosi się do produktu wykonanego z małych kawałków materiału, strzępów. Z biegiem czasu styl patchworkowy przesunął się z kierunku utylitarnego na sztukę użytkową. Zewnętrznie patchwork przypomina style rustykalne: rosyjski, angielski, francuski, prowansalski, amerykański. Łączy wesołą różnorodność wzorów i jaskrawe kolory. Technika patchworku to świetna okazja do stworzenia niepowtarzalnego wnętrza, ponieważ nawet z tych samych zestawów płytek można stworzyć dziesiątki niepowtarzalnych kombinacji. Patchwork służy do dekoracji tylko niektórych części wnętrza. Zbyt wiele patchworkowych wzorów w jednym miejscu sprawia wrażenie chaosu, wizualnie zagęszcza pomieszczenie. Parametry płytek patchworkowych W klasycznej angielskiej wersji tego stylu można łączyć tylko płytki o tym samym rozmiarze i kształcie. Na przykład tylko kwadraty lub tylko paski, ale nigdy paski i kwadraty razem. Patchwork orientalny (japoński, chiński) wyróżnia się drobnymi detalami i kojącymi kolorami. W takim przypadku fragmenty mogą mieć różne kształty i tekstury. Chaotyczny styl nie kieruje się żadnymi zasadami. Tutaj wszystko jest połączone ze wszystkim. Różne kolory, wzory, kształty i faktury splatają się w jedną całość.
W jakich wnętrzach sprawdzą się płytki w stylu patchwork?
Jasny i chwytliwy patchwork dość trudno łączyć z innymi stylami, w granicach dobrego smaku. Przesycenie wnętrza drobnymi kolorowymi detalami zniszczy harmonijny obraz, stworzy mieszankę kolorów i kształtów, szybko się znudzi i stanie się irytująca. Wybór patchworkowego wzoru do kuchni zależy od gustu właścicieli. W przypadku stylu klasycznego i wiejskiego odpowiednie są opcje z matową powierzchnią. Do nowoczesnych wnętrz idealnie sprawdzą się płytki błyszczące i szkliwione. Za modne uważane są modele w kolorach czarno-białym, niebieskim, beżowym. Tematyczne graffiti i abstrakcje będą bardzo efektownie prezentować się na ścianach kuchni. Dla odważnych osób odpowiednie są opcje o ściśle geometrycznych kształtach. Odpowiedni dobór płytek wzorzystych i ciekawych odcieni dobrze wpasuje je we wnętrze w każdym stylu. Patchworkowe płytki do kuchni doskonale nadają się do odświeżenia mieszkania w stylu minimalistycznym. Jasne motywy dobrze prezentują się na jasnym pastelowym tle okładzin ściennych i elewacji mebli. Używając płytki patchwork do wnętrza w stylu skandynawskim, możesz stworzyć jasną i lekką atmosferę w kuchni lub jadalni. Płytki do tego stylu to matowe, lekko postarzane odcienie. W kuchni dobrą opcją do dekoracji będzie kompozycja z patchworkowym wzorem. Patchworkowa jadalnia świetnie prezentuje się ze stołem umieszczonym przy ścianie.
Komentarze (0)