Jakich narzędzi nie może zabraknąć w naszym domu?

Jakich narzędzi nie może zabraknąć w naszym domu?

Podstawowy komplet narzędzi warto mieć jeszcze przed wprowadzeniem się do domu czy mieszkania, bo w przeciwnym razie będziemy biec do sklepu, zanim jeszcze na porządnie rozsiądziemy się w nowym fotelu. Wyposażenie domowego warsztatu wcale nie musi być bogate, ale musi wystarczyć do drobnych prac remontowych i napraw.

Ważne jest, by celować w odpowiednią półkę cenową. Najtańsze rozwiązania są niewygodne i bardzo łatwo się psują. Amator z nimi nic nie zrobi. Rozwiązania dla profesjonalistów są oczywiście nieporównanie lepsze, ale do domowego warsztatu są zazwyczaj niepotrzebne, a są nieporównanie droższe. Jeśli chcemy mieć pewność, że będzie nam się z danym narzędziem pracowało dobrze, powinniśmy je wziąć w dłoń i sprawdzić jego wyważenie oraz to, czy wszystkie elementy metalowe są gładkie, wolne od defektów. W sklepie nie wolno nam się też dać ponieść emocjom. Wiele rzeczy wygląda ekscytująco, ale tak naprawdę potrzebne jest nam tylko kilka z nich. Przynajmniej na początek.

I. Klucze nimbusowe

Specjalne klucze w kształcie litery „L”, o sześciokątnym przekroju. Najczęstsze domowe zastosowania takich kluczy to skręcanie mebli oraz naprawa rowerów. Zazwyczaj od razu kupuje się cały komplet w różnych wielkościach. Przy zakupie mebli do samodzielnego montażu zwykle dostaniemy odpowiedni klucze nimbusowe, ale są to klucze niskiej jakości, a porządne klucze do domu kupimy za 30 złotych (cały zestaw).

II. Klucz nastawny

Klucz uniwersalny do manipulowania śrubami o różnych rozmiarach. Dostępne są klucze francuskie, angielskie, szwedzkie i tak zwane żabki. Klucz angielski z przekładnią ślimakową jest zazwyczaj najpopularniejszy w domach. Zakup wersji dużej i małej zagwarantuje nam, że poradzimy sobie ze wszystkim. Klucze szwedzkie i żabki to klucze do rur. Najprostsze i wystarczające nam klucze nastawne kupimy za kilkanaście złotych.

III. Kombinerki

Jedno z najbardziej uniwersalnych narzędzi domowych, często określane mianem szczypców uniwersalnych. Można nimi odkręcać i zakręcać śruby, wyciągać gwoździe, ściągać izolację elektryczną i wykonywać masę innych czynności. Najtańsze modele kosztują kilka złotych, ale solidne propozycje z izolacja i ergonomicznym uchwytem kupimy już za kilkanaście złotych.

Narzędzia do codziennego użytku

IV. Miara

Klasyczna metrówka. Odmierzymy nią wszystkie niezbędne wymiary przy dowolnej pracy. Najlepsze są miary stalowe z takimi samymi automatycznymi blokadami i w obudowie z tworzyw sztucznych. Typowa miara domowa ma od 2 do 5 metrów, a kupimy ją już za kilka złotych, chociaż warto wydać co najmniej 10.

V. Młotek

Do wbijania gwoździ, ale też innych rzeczy. Do gwoździ najlepszy będzie młotek stalowy, a do zbijania mebli młotek gumowy, tak zwany pobijak. Warto jest wybierać typowe młotki ślusarskie (stalowe) o wadze 300-500 gramów z rękojeściami z tworzyw sztucznych pokrytych ergonomiczną gumą. Wagę i charakterystykę młotka trzeba dobrać do swoich potrzeb i możliwości. Typowy młotek kosztuje około 20 złotych.

VI. Nóż introligatorski

Zwykły nóż z wysuwanymi ostrzami do cięcia kartonu, tapet i wszystkich podobnych zadań. Najtańsze opcja kosztują kilka złotych.

VII. Poziomica

Urządzenie do równego ustawiania mebli, równego ciecia i wyrównywania wszelkich prac. Klasyczne modele z wodą i powietrzem kosztują kilka złotych, a za kilkanaście złotych kupimy już urządzenia laserowe. Dobrze jest wybierać urządzenia wskazujące równocześnie pion i poziom.

VIII. Skrzynki narzędziowe

Jeśli mamy już podstawowy zestaw narzędzi, będziemy chcieli dokupić jeszcze różne wkręty i śrubki, a to razem będzie wymagało już skrzynki narzędziowej. Zapłacimy za nią kilkanaście złotych.

Tego szukacie: Klucze nimbusowe, Klucz nastawny, Kombinerki, Miara, Młotek, Poziomica, skrzynka narzędziowa, kombinerki wielofunkcyjne, kombinerki do kabli, poziomica laserowa, poziomica wodna, zestaw narzędzi

Michał Wójcik

Redakcja narzedziatarnow.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Operatorem serwisu jest Fusion Marketing Sp. z o.o.

os. Centrum A 4

+48 794 502 662

admin@narzedziatarnow.pl