Jakich narzędzi nie może zabraknąć w naszym domu?
Podstawowy komplet narzędzi warto mieć jeszcze przed wprowadzeniem się do domu czy mieszkania, bo w przeciwnym razie będziemy biec do sklepu, zanim jeszcze na porządnie rozsiądziemy się w nowym fotelu. Wyposażenie domowego warsztatu wcale nie musi być bogate, ale musi wystarczyć do drobnych prac remontowych i napraw.
Ważne jest, by celować w odpowiednią półkę cenową. Najtańsze rozwiązania są niewygodne i bardzo łatwo się psują. Amator z nimi nic nie zrobi. Rozwiązania dla profesjonalistów są oczywiście nieporównanie lepsze, ale do domowego warsztatu są zazwyczaj niepotrzebne, a są nieporównanie droższe. Jeśli chcemy mieć pewność, że będzie nam się z danym narzędziem pracowało dobrze, powinniśmy je wziąć w dłoń i sprawdzić jego wyważenie oraz to, czy wszystkie elementy metalowe są gładkie, wolne od defektów. W sklepie nie wolno nam się też dać ponieść emocjom. Wiele rzeczy wygląda ekscytująco, ale tak naprawdę potrzebne jest nam tylko kilka z nich. Przynajmniej na początek.
I. Klucze nimbusowe
Specjalne klucze w kształcie litery „L”, o sześciokątnym przekroju. Najczęstsze domowe zastosowania takich kluczy to skręcanie mebli oraz naprawa rowerów. Zazwyczaj od razu kupuje się cały komplet w różnych wielkościach. Przy zakupie mebli do samodzielnego montażu zwykle dostaniemy odpowiedni klucze nimbusowe, ale są to klucze niskiej jakości, a porządne klucze do domu kupimy za 30 złotych (cały zestaw).
II. Klucz nastawny
Klucz uniwersalny do manipulowania śrubami o różnych rozmiarach. Dostępne są klucze francuskie, angielskie, szwedzkie i tak zwane żabki. Klucz angielski z przekładnią ślimakową jest zazwyczaj najpopularniejszy w domach. Zakup wersji dużej i małej zagwarantuje nam, że poradzimy sobie ze wszystkim. Klucze szwedzkie i żabki to klucze do rur. Najprostsze i wystarczające nam klucze nastawne kupimy za kilkanaście złotych.
III. Kombinerki
Jedno z najbardziej uniwersalnych narzędzi domowych, często określane mianem szczypców uniwersalnych. Można nimi odkręcać i zakręcać śruby, wyciągać gwoździe, ściągać izolację elektryczną i wykonywać masę innych czynności. Najtańsze modele kosztują kilka złotych, ale solidne propozycje z izolacja i ergonomicznym uchwytem kupimy już za kilkanaście złotych.
IV. Miara
Klasyczna metrówka. Odmierzymy nią wszystkie niezbędne wymiary przy dowolnej pracy. Najlepsze są miary stalowe z takimi samymi automatycznymi blokadami i w obudowie z tworzyw sztucznych. Typowa miara domowa ma od 2 do 5 metrów, a kupimy ją już za kilka złotych, chociaż warto wydać co najmniej 10.
V. Młotek
Do wbijania gwoździ, ale też innych rzeczy. Do gwoździ najlepszy będzie młotek stalowy, a do zbijania mebli młotek gumowy, tak zwany pobijak. Warto jest wybierać typowe młotki ślusarskie (stalowe) o wadze 300-500 gramów z rękojeściami z tworzyw sztucznych pokrytych ergonomiczną gumą. Wagę i charakterystykę młotka trzeba dobrać do swoich potrzeb i możliwości. Typowy młotek kosztuje około 20 złotych.
VI. Nóż introligatorski
Zwykły nóż z wysuwanymi ostrzami do cięcia kartonu, tapet i wszystkich podobnych zadań. Najtańsze opcja kosztują kilka złotych.
VII. Poziomica
Urządzenie do równego ustawiania mebli, równego ciecia i wyrównywania wszelkich prac. Klasyczne modele z wodą i powietrzem kosztują kilka złotych, a za kilkanaście złotych kupimy już urządzenia laserowe. Dobrze jest wybierać urządzenia wskazujące równocześnie pion i poziom.
VIII. Skrzynki narzędziowe
Jeśli mamy już podstawowy zestaw narzędzi, będziemy chcieli dokupić jeszcze różne wkręty i śrubki, a to razem będzie wymagało już skrzynki narzędziowej. Zapłacimy za nią kilkanaście złotych.
Tego szukacie: Klucze nimbusowe, Klucz nastawny, Kombinerki, Miara, Młotek, Poziomica, skrzynka narzędziowa, kombinerki wielofunkcyjne, kombinerki do kabli, poziomica laserowa, poziomica wodna, zestaw narzędzi
Komentarze (0)