Zestaw narzędzi dla domowego mechanika

Zestaw narzędzi dla domowego mechanika

Bez względu na to, czy odnawiasz stary samochód, czy masz nowiutki z salonu, każdy z nich potrzebuje serwisu, możesz więc zrezygnować z usług dealera lub warsztatu i rozpocząć konserwację własnego samochodu. Praca nad własnym samochodem to oszczędność czasu i pieniędzy, a jeśli coś się zepsuje, będziesz miał pewność siebie i wiedzę, aby to naprawić. Jednak nie możesz po prostu wyciągnąć swojego podstawowego, domowego narzędzia do garażu. Zestaw narzędzi mechanika różni się od narzędzi do obróbki drewna i ogólnych narzędzi dla majsterkowiczów, które być może już zgromadziłeś; oto dziesięć najlepszych podstaw, które trzeba będzie zacząć - w żadnej konkretnej kolejności.

Zestaw nasadek

Zestaw nasadek jest prawdopodobnie narzędziem, którego będziesz potrzebował najbardziej do pracy nad samochodem. Prawidłowy zestaw narzędzi mechanicznych będzie składał się z różnych nasadek w rozmiarach metrycznych i calowych oraz 3/8-calowych, 1/4-calowych i 1/2-calowych sterowników. Większość zestawów będzie zawierała mieszankę nasadek o standardowej i niestandardowej głębokości, jak również kilka przedłużaczy, choć dodatkowe nasadki lub przystawki, których możesz potrzebować - również te o większych rozmiarach - można zakupić osobno.

Klucze dynamometryczne

Zestaw kluczy jest nieocenionym dodatkiem do każdej skrzynki z narzędziami mechanicznymi i będzie używany prawie tak samo jak zestaw nasadek. Dostępnych jest kilka typów kluczy do różnych zadań i obejmuje szeroki wachlarz rozmiarów. Niektóre z bardziej specjalistycznych kluczy płasko-oczkowych to klucze kątowe, które pozwalają dostać się do trudno dostępnych elementów złącznych, oraz klucze zapadkowe - które mogą być prawdziwą oszczędnością czasu, ponieważ nie ma potrzeby wyjmowania klucza przy każdym obrocie.

Śrubokręty

Zestaw wkrętaków jest dość nieoceniony w domu i w garażu, i chociaż możesz mieć już kilka, upewnij się, że rozszerzasz swój zestaw, aby objąć zarówno większe rozmiary, jak i małe, zarówno płaskie, jak i gwiazdkowe itd.

Klucze Hex i Torx

Powszechnie znane jako klucze imbusowe, choć w rzeczywistości jest to znak firmowy - klucze sześciokątne są niezwykle użyteczne, ponieważ niewiele elementów złącznych można usunąć tylko przy ich użyciu. Innym powszechnie spotykanym typem są klucze torx w kształcie gwiazdy. Zestawy tych kluczy będą dostępne w różnych rozmiarach i rodzajach.

Klucz dynamometryczny

Ustawienie nakrętek na odpowiedni moment obrotowy jest często pomijane przez początkujących mechaników. Zbyt wysoki moment obrotowy nakrętki może spowodować zerwanie śruby, uszkodzenie gwintu, do którego jest mocowana, a także znacznie utrudnić jej usunięcie w razie potrzeby. Dostępnych jest kilka różnych typów kluczy dynamometrycznych; jeśli masz ograniczony budżet, to klucz dynamometryczny typu "clicker" wystarczy. 

Szczypce i nożyce do cięcia drutu

Szczypce i nożyce do cięcia drutu mogą być niezwykle użyteczne - czy to przy wyciąganiu sworzni i zatrzasków blokujących, cięciu opasek i przewodów, czy po prostu dobrym trzymaniu się czegoś. Są one również praktycznie niezbędne przy wielu projektach elektrycznych - np. przy instalacji jednostki głównej lub głośników.

Klucz pneumatyczny

Czasami, kiedy pracujesz nad rzeczami, możesz potrzebować trochę siły. Klucz pneumatyczny pozwoli ci to zrobić w kontrolowany sposób. Klucze pneumatyczne są pokryte twardym plastikiem, aby zapobiec uszkodzeniom powierzchni metalowych, ale są w stanie poluzować niektóre z najbardziej uporczywych zaklinowanych śrub - zwłaszcza z dodatkiem odrobiny ciepła.

Spawarka

Jeśli zamierzasz wykonać jakąkolwiek pracę przy okablowaniu swojego samochodu i chcesz, aby wszelkie połączenia, które wykonasz, były rzeczywiście trwałe, to zawsze lepiej jest użyć lutu niż taśmy. Dobrej jakości spawarka sprawi, że praca z okablowaniem będzie dużo bardziej solidna, bezpieczna i uporządkowana. Postaraj się też mieć przyzwoity stojak, aby uniknąć przypadkowego przypalenia.

Wkrętaki

Wspomnieliśmy wcześniej, że do wkręcania rzeczy można używać większych płaskich śrubokrętów, ale naprawdę należy unikać pokusy, chyba że jest to absolutnie konieczne. Zamiast tego, spójrzcie na inwestycję w przyzwoity zestaw wkrętaków. Ostrożne korzystanie z wkrętaków może uchronić zarówno inne narzędzia, jak i części, nad którymi pracujesz, przed uszkodzeniem, a co najważniejsze, zaoszczędzić ci wielu frustracji i możliwych urazów.

Jeśli potrzebujesz narzędzi precyzyjnych, których używa się w profesjonalnych warsztatach samochodowych - sprawdź ofertę na wytrzymałe i dokładne narzędzia pneumatyczne >> 

Paweł Biernacki

Redakcja narzedziatarnow.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Operatorem serwisu jest Fusion Marketing Sp. z o.o.

os. Centrum A 4

+48 794 502 662

admin@narzedziatarnow.pl