Nagrzewnice indukcyjne dla warsztatów - co warto wiedzieć?

Nagrzewnice indukcyjne dla warsztatów - co warto wiedzieć?

Nagrzewnice indukcyjne są niezbędnym elementem wyposażenia każdego profesjonalnego warsztatu samochodowego. Nagrzewnica ta umożliwia bezpłomieniowe nagrzewanie (bez ryzyka uszkodzenia struktury metalu, elementów plastikowych lub znajdujących się obok nich). Co to jest nagrzewnica indukcyjna?

Nagrzewnica indukcyjna - definicja

Nagrzewnica indukcyjna to urządzenie, które podgrzewa metale. Urządzenie wytwarza zmienną siłę magnetyczną, która jest odpowiedzialna za powstawanie prądów wirowych w materiale (to one wytwarzają ciepło). Ponieważ nie wpływa to na strukturę ogrzewanego metalu, nagrzewnica indukcyjna jest lepszą alternatywą dla tradycyjnych palników gazowych. Utrzymuje ona również odpowiedni limit temperatury dla danego materiału.

Konstrukcja nagrzewnicy indukcyjnej

Nagrzewnice indukcyjne są łatwe do skonstruowania. Główny korpus stanowi 95% nagrzewnic. W tej części znajduje się płyta główna, panel sterowania i wentylator. W urządzeniach o mocy powyżej 3 kW może to być również pompa i zbiornik na czynnik chłodzący. Pozostałe 5% to część robocza, w której wytwarzane jest pole magnetyczne.

Jak działa nagrzewnica indukcyjna?

Nagrzewnice indukcyjne są proste w obsłudze. Miedziane przewodniki tworzą uchwyt urządzenia. W przypadku stosowania dużych urządzeń przez ten obszar konstrukcji przepływa płyn chłodzący. Jego zadaniem jest schłodzenie końcówki grzejnej. Wokół przewodnika owinięty jest rdzeń ferromagnetyczny, który wytwarza zmienne pole elektromagnetyczne. Elementy przewodzące grzałki umożliwiają uporządkowany ruch ładunków elektrycznych (np. metale i stopy). Zmieniają one swój kierunek, jeśli znajdą się w pobliżu pola wytwarzanego przez urządzenie. Mogą powstać prądy wirowe, które mogą zakłócić istniejący ruch ładunków. Powoduje to nagrzewanie się materiału, co objawia się zmianą koloru.

Dowiedz się więcej na: https://rozruszniki-alternatory.pl/narzedzia-warsztatowe/nagrzewnice-indukcyjne-dla-warsztatow-samochodowych/qfje_duer

Do czego służy nagrzewnica indukcyjna?

Nagrzewnice indukcyjne znajdują zastosowanie w warsztatach naprawczych i samochodowych, a także w zakładach wymiany opon. Urządzenie to jest niezwykle przydatne w szybkim i łatwym odkręcaniu skorodowanych śrub i nakrętek.

Wiele nagrzewnic może być również wykorzystywanych do usuwania naklejek i emblematów z paneli, demontażu szyb samochodowych bez użycia linki stalowej, naprawy wgnieceń bez usuwania powłok lakierniczych lub usuwania uszczelniaczy i sprayów. Nagrzewnice te mogą być również wykorzystywane do prostowania ram samochodów ciężarowych i użytkowych. Bez podgrzania ich do odpowiedniej temperatury jest to często trudne, a czasami wręcz niemożliwe.

Za pomocą sprawnej nagrzewnicy indukcyjnej można szybko zdemontować i zamontować pierścienie i koła zębate, tuleje i łożyska.

łożysko

Nagrzewnica indukcyjna - zalety

Nagrzewnice indukcyjne oferują wysoką precyzję grzania, co jest jedną z ich największych zalet. Dzięki niej możemy podnieść temperaturę tylko tych elementów, które są wymagane. Urządzenia indukcyjne nie wymagają, aby ogrzewany element był w bezpośrednim kontakcie z jakimkolwiek elementem grzejnym.

Grzałka zmniejsza prawdopodobieństwo poparzenia się podczas wykonywania pracy. Po użyciu sprzęt stygnie powoli, co zwiększa bezpieczeństwo. Tradycyjne palniki gazowe emitują spaliny i są zasilane gazem z butli. Może to prowadzić do eksplozji i uszkodzenia pobliskich elementów. Nagrzewnice indukcyjne są bezpieczniejsze i emitują mniej hałasu podczas pracy.

Jakie są cechy i zalety nagrzewnicy indukcyjnej?

Nagrzewnice indukcyjne powinny być wystarczająco małe, aby można je było łatwo przenosić. Urządzenia przenośne są wygodniejsze i można je zabrać ze sobą w teren, aby w razie potrzeby służyć pomocą. Większe urządzenia mają zazwyczaj duże koła u podstawy. Mimo dużej masy, łatwo jest przemieszczać wzbudnik bez konieczności jego podnoszenia.

Wysoka moc jest niezbędna, aby grzejniki działały skutecznie i niezawodnie. Parametr ten powinien być dostosowany do rodzaju i ilości pracy wykonywanej za pomocą nagrzewnicy. Równie ważne jest posiadanie długiego przewodu zasilającego. Przewód nie powinien być zbyt długi, aby nie ograniczał ruchów użytkownika.

Nagrzewnice indukcyjne są wyposażone w wymienne cewki. Im więcej zwojów, tym bardziej praktyczny będzie sprzęt. Do zestawu może być dołączona walizka, która umożliwia bezpieczny transport.

Michał Wójcik

Redakcja narzedziatarnow.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Operatorem serwisu jest Fusion Marketing Sp. z o.o.

os. Centrum A 4

+48 794 502 662

admin@narzedziatarnow.pl