Jak wiercić w murze i płytkach?
Gdy przystępujemy do urządzania budynku musimy liczyć się z tym, że w pewnym momencie pojawi się konieczność wywiercenia w ścianie otworu o odpowiedniej wielkości. Zadanie to nie jest skomplikowane, sytuacja komplikuje się jednak, jeśli mieszkamy w bloku z płyty betonowej, musimy liczyć się z pewnymi komplikacjami.
Oczywiście, z problemem tym możemy poradzić sobie bez większego problemu, jeśli tylko będziemy dysponowali odpowiednimi wiertłami. Trudno o wskazanie jednej metody wiercenia otworów w ścianie, która miałaby uniwersalne znaczenie. Zarówno narzędzie, jak i samo wiertło muzą być jednak dostosowane do materiału, z którego została wykonana ściana.
Beton jest materiałem wyjątkowo twardym, najszybszym sposobem na wywiercenie w nim otworu jest więc zastosowanie specjalnej młotowiertarki wyposażonej w udar elektropneumatyczny. Jeśli ściana jest wykonana z cegły pełnej, sytuacja jest już prostsza, możemy bowiem sięgnąć po wiertarkę udarową, a udar mechaniczny jest w stanie uporać się z wyzwaniem, jakie mu postawiliśmy. Gdy wyłączymy udar, poradzimy sobie także z delikatnymi porowatymi materiałami, w tym z betonem komórkowym.
Wiertło to podstawa
Udar nie będzie nam też potrzebny w odniesieniu do materiałów kruchych takich, jak szkło oraz glazura. Dobre narzędzie to podstawa, nie bez znaczenia wydaje się jednak również odpowiednie wiertło. Najczęściej sięgamy w takim przypadku po popularne wiertła uniwersalne, one jednak są najlepszymi rozwiązaniami przede wszystkim w przypadku murów wykonanych z cegieł. Jeśli jednak dom jest przedwojenny albo budowany tuż po wojnie z zastosowaniem cegły rozbiórkowej, może się okazać, że nie będzie ono wystarczające. Przedwojenne cegły często budzą też skojarzenia z dzisiejszym betonem, lepiej więc sięgać po te wiertła, które są docelowo przeznaczone do wiercenia właśnie w betonie.
Wiercenie w betonie
Okazuje się jednak, że sen spędza nam przede wszystkim wiercenie w domach z tak zwanej wielkiej płyty. To właśnie takie płyty odlewano nie z samego betonu, ale z betonu z domieszką żwiru, trudno więc się dziwić, że już w trakcie wiercenia niejednokrotnie trafiamy na kamień.
Fachowcy wychodzą więc z założenia, że pracę mogą im przyspieszyć w takim przypadku jedynie najlepsze wiertła przeznaczone do wiercenia udarowego w granicie i betonie, inne mogą bowiem po prostu nie sprostać temu zadaniu. Wiercenie w żelbetonie ma jeszcze jedną wadę, tą jest bowiem zbrojenie. Jeśli więc nie uda nam się trafić, możemy skorzystać z jednego z dwóch wyjść.
Jeśli posiadamy specjalne wiertła wielozadaniowe do żelbetonu, jesteśmy w stanie wywiercić otwór nawet bez konieczności jego zmieniania, pamiętajmy jednak o wyłączeniu udaru. Jeśli posiadamy specjalne wiertła do żelbetonu, a podczas wiercenia natrafimy na metal, powinniśmy zmienić je na wielozadaniowe, a przewiercenie się przez niego z wyłączeniem udaru nie powinno być problemem. Zwykłe wiertło do metalu sprawdza się w wielu sytuacjach, nie możemy jednak spodziewać się, że poradzi sobie z prętem zbrojeniowym, gdy bowiem na trafi na otaczający go pył i beton, niemal natychmiast się stępi.
Ilość otworów
Zastanawiając się nad jakością wykorzystywanego przez nas wiertła powinniśmy mieć też na uwadze to, ile otworów planujemy wywiercić. Nawet tanie wiertło może spełnić nasze potrzeby, jeśli zależy nam jedynie na kilku otworach, jeśli jednak jest ich więcej, musimy liczyć się z tym, że tylko zainwestowanie w droższe rozwiązanie przyniesie oczekiwane efekty. Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się także wiertła uniwersalne przeznaczone do wiercenia obrotowego z cylindrycznym chwytem oraz spiralnym trzonem i oryginalnym ukształtowaniem.
Komentarze (0)