Przewodnik dla kupujących łuparki hydrauliczne do drewna

Przewodnik dla kupujących łuparki hydrauliczne do drewna

Wielkość ciśnienia, jakie może wywierać rozłupywarka do bali jest mierzona w tonażu. Wybór odpowiedniego tonażu łuparki hydraulicznej będzie zależał od kilku czynników:

  • Wielkość kłody mierzona w poprzek, lub jej średnica
  • Czy drewno jest zielone czy sezonowane
  • Gęstość drewna lub jego twardość

Zacznij od tego podręcznego wykresu, aby dowiedzieć się, ile siły będziesz potrzebował od łuparki hydraulicznej do drewna. Następnie, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Jak duże są twoje belki?

Jest coś, o czym być może nie wiedziałeś o drewnie: niektóre z najważniejszych komórek wewnątrz żywego drzewa są długie i włókniste, i biegną w górę i w dół na długości pnia lub gałęzi drzewa. Kiedy patrzymy na ścięte drewno, widzimy ten układ jako usłojenie drewna.

Tekstura drewna

Łupaczki do bali pracują pod naciskiem, który rozszczepia drewno wzdłuż włókien, zamiast skracać włókna. Rozłupywanie wzdłuż ziaren jest łatwiejsze; cięcie krótkich ziaren wymaga specjalistycznych narzędzi tnących, takich jak piły łańcuchowe.

Im grubsza jest kłoda, tym więcej jest drewna, które ma się rozdzielić po obu stronach usłojenia. Bale o większej średnicy wymagają większego nacisku, aby się rozłupać.

Zielone drewno kontra drewno sezonowane

Zielone kłody to świeżo wycięte kłody. Nadal zawierają dużo wilgoci, którą trzymały, gdy były częścią żywego drzewa. Wyglądają na lekko zielone lub żółte w kolorze.

W miarę starzenia się drewna, wilgoć w jego wnętrzu powoli odparowuje, przez co staje się bardziej krucha. W wyniku tego starsze drewno opałowe znacznie łatwiej się rozpada i spala. Proces ten znany jest pod kilkoma nazwami:

  • Starzejące się drewno
  • Peklowanie drewna
  • Przyprawa do drewna

Odpowiednio wysuszone drewno, czyli takie, które miało co najmniej sześć miesięcy do wyschnięcia, będzie wyglądało na bardziej brązowe niż drewno zielone.

Świeżo opadłe drewno jest bardzo wilgotne i trudne do cięcia, dlatego jego efektywne rozłupywanie zajmuje więcej tonażu (lub trochę więcej czasu).

Profesjonaliści zalecają, aby poczekać, aż drewno się wyleczy, aby je rozłupać. Jeśli planujesz rozłupywanie zielonego drewna, będziesz potrzebował albo mocniejszej łuparki hydraulicznej do drewna, albo trochę staromodnej, taniej cierpliwości.

Drewno: Twardość i gęstość

Wystarczy wiedzieć, jak grube są kłody i czy są one przyprawione czy też nie, aby pomóc Ci wybrać odpowiednią ilość tonażu w łuparce hydraulicznej do bali.

Jeśli jednak chcesz nurkować jeszcze głębiej, możesz również wziąć pod uwagę rodzaj drewna, które planujesz rozbić i jego twardość.

Pamiętasz te długie, włókniste komórki wspomniane wcześniej? Okazuje się, że różne rodzaje drzew mają więcej przestrzeni pomiędzy tymi włóknami:

  • Drewno liściaste to gęste drewno, które ma niewiele miejsca pomiędzy włóknami.
  • Drewno miękkie to lżejsze drewno z dużą ilością miejsca pomiędzy włóknami

Drzewa takie jak dąb i hikora są uznawane za drewno liściaste, podczas gdy sosna i inne drzewa stożkowe produkują drewno miękkie. Spojrzenie na wartość twardości typów drewna, które planujesz rozłupać, może pomóc w ustaleniu, czy potrzebujesz łuparki hydraulicznej, która zużywa więcej siły.

Kiedy już masz pojęcie, ile tonażu potrzebujesz od łuparki, możesz wybrać styl łuparki, który go zapewni!

Paweł Biernacki

Redakcja narzedziatarnow.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Operatorem serwisu jest Fusion Marketing Sp. z o.o.

os. Centrum A 4

+48 794 502 662

admin@narzedziatarnow.pl