Zakrętarka udarowa – czym jest i do czego służy?

Zakrętarka udarowa – czym jest i do czego służy?

Zakrętarka udarowa należy do narzędzi specjalistycznych, które znajdują swoje zastosowanie w pracach budowlanych oraz w profesjonalnych warsztatach. Coraz częściej trafia jednak także do domowych warsztatów i jest wykorzystywana przy coraz większej ilości różnych prac. Dowiedz się, czym jest zakrętarka udarowa i w do jakich celów jest przeznaczone to elektronarzędzie.

Co to jest zakrętaka udarowa?

Zakrętarki udarowe to elektronarzędzia, których przeznaczeniem jest szybkie i efektywne zakręcanie i odkręcanie nakrętek, śrub czy nawet wkrętów. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w tego typu narzędziach mechanizmu udarowego. Najpowszechniejsze prace, do których wykorzystuje się zakrętarki udarowe, to odkręcanie i dokręcanie kół samochodowych, budowa rusztowań czy mocowanie regałów i półek.

Wkrętarki udarowe zawdzięczają swoją wszechstronność standardowym końcówkom wrzeciona w kształcie sześciokątnego przekroju. Umożliwia ona pracę ze standardowymi bitami oraz adapterami. Dzięki temu narzędzie może posłużyć Ci odkręcania śrub, nakrętek, wkrętów o różnych nacięciach na łbie oraz wielu innych.

Co odróżnia zakrętarki udarowe od kluczy udarowych?

Zasadnicza różnicą pomiędzy tymi narzędziami jest to, że zakrętarki udarowe zwykle są małe i poręczne. Ich zasilanie najczęściej bazuje na akumulatorze. Właśnie to różni je od kluczy udarowych, które najczęściej są narzędziami pneumatycznymi. Jednakże na tym nie koniec.

  • Klucze udarowe charateryzują się kwadratowym chwytem (sześciokątny w przypadku zakrętarek).
  • Zakrętarki przeznaczone są do odkręcania i dokręcania mniejszych śrub i nakrętek.
  • Klucze udarowe stosuje się przy dokręcaniu i odkręcaniu dużych śrub.

Wybieramy zakrętarkę udarową – na co zwrócić uwagę?

Kupując jakiekolwiek elektronarzędzia, należy dokonać wyboru świadomie, ponieważ jest to najlepszy sposób na zapewnienie sobie komfortu i wydajności pracy. Dlatego w kwestii zakrętarek udarowych zwróć uwagę na następujące kwestie:

  • ergonomia – dobrze wyprofilowana rękojeść to wygoda pracy, a elektroniczny łącznik umożliwiający zmianę prędkości obrotowej pozwala łatwo dostosować pracę narzędzia do bieżących potrzeb;
  • oszczędność w eksploatacji – warto wybrać urządzenie posiadające przełącznik blokady, który decyduje o ilości pobranej energii, pomocne są też wskaźniki poziomu naładowania baterii;
  • łatwy transport – wybierze narzędzie, zawierające w zestawie etui w formie poręcznej walizki, która pozwoli Ci wygodnie przenosić nie tylko zakrętarkę, ale też niezbędny osprzęt i akcesoria;
  • obudowa – wykonana z aluminium gwarantuje nie tylko trwałość, ale też odpowiednie odprowadzenie ciepła, co pozwala wydłużyć żywotność narzędzia;
  • parametry techniczne – wybierz zakrętarkę, której maksymalne obroty wynoszą w granicach 2000–2600 obrotów na minutę, moment obrotowy sięgający ok. 145/80, a liczba udarów sięga 2400–3200 na minutę.

Gdzie znaleźć dobrą zakrętarkę udarową?

Szukając zakrętarki udarowej oraz innych jakościowych elektronarzędzi, wybierz sklep Emast. Znajdziesz tam zakrętarki udarowe o wysokiej jakości i zróżnicowanych parametrach, dzięki czemu wybierzesz narzędzie o długiej żywotności i dostosowane do swoich potrzeb.

Artykuł partnera

Mariusz Karczewski

Redakcja narzedziatarnow.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Operatorem serwisu jest Fusion Marketing Sp. z o.o.

os. Centrum A 4

+48 794 502 662

admin@narzedziatarnow.pl