Klucz dynamometryczny do śrub

Bardzo często podczas dokręcania śruby bazujemy wyłącznie na swoim doświadczeniu oraz wyczuciu. Nie ma przy tym znaczenia, czy czynność tę wykonujemy w warsztacie, czy też w domu. W konsekwencji mamy do czynienia ze śrubami dokręcanymi za mocno, a to może doprowadzić do przeciągnięcia śruby i jej uszkodzenia. Na szczęście, jesteśmy w stanie ustrzec się przed tego rodzaju awarią. Wystarczy, że w naszej skrzynce z narzędziami pojawi się klucz dynamometryczny.

Czym właściwie jest klucz dynamometryczny?

Klucz dynamometryczny to specyficzne narzędzie, które można wykorzystywać zarówno do dokręcania, jak i odkręcania połączeń śrubowych. Odbywa się to ze ściśle określoną siłą określaną jako tak zwany moment. Klucz dynamometryczny pozwala na dokładne wybranie i dostosowanie momentu, dzięki czemu samo połączenie jest przykręcane w oparciu o specyfikację producenta. Jest to zalecane zwłaszcza tam, gdzie śruby łączą ze sobą części aluminiowe oraz te, które są wykonane z aluminium i ze stali zwłaszcza, jeśli sam proces ich łączenia wymaga dużej precyzji.

Szeroką ofertę markowych kluczy dynamometrycznych odnaleźć można na https://dynamometryczne.pl/ >>

Jak działa klucz dynamometryczny

Mówiąc o działaniu klucza dynamometrycznego nie można nie wspomnieć o znanym z fizyki prawie Hooka. Opracował je angielski naukowiec Robert Hook prowadzący swoje badania jeszcze w siedemnastym wieku. To właśnie jego pracom zawdzięczamy odkrycie tego, że dane ciało jest w stanie odkształcać się pod wpływem siły, która działa na nie w takim stopniu, o którym można powiedzieć, że jest wprost proporcjonalny do wartości tej siły. W naszym przypadku wspomniana siła jest określana właśnie przez klucz dynamometryczny. Odpowiednie momenty niezbędne zarówno do odkręcania, jak i przykręcania śruby znajdują się w specjalnych tabelach publikowanych choćby przez producentów narzędzi. Zwykle są one uzależnione od przynajmniej kilku czynników, wśród których wymienia się choćby moment śruby oraz to, z jakiego jest ona wykonana materiału. Przy tworzeniu tabel bazuje się na założeniu, że w przypadku momentu tarcia nakrętki i śruby możemy przyjmować wartość o,3 zaś naprężenie w czasie pracy nie przekracza 70 procent minimalnej granicy plastyczności. Klucz dynamometryczny w jego klasycznym wydaniu jest wyposażony w sprężynę. Ta podczas dostosowywania siły wkręcania napina się. Sprężyna umożliwia ustalenie odpowiedniej siły znanej jako napinająca. Innym ważnym elementem klucza jest zapadka odpowiedzialna za blokowanie klucza w momencie, w którym ustalona przez nas siła zostanie już osiągnięta.

Klucze dynamometryczne i ich rodzaje

Klucz dynamometryczny jest dziś szeroko wykorzystywany w różnych przemyśle. Ponieważ korzystają z niego osoby, które mają zróżnicowane potrzeby, możemy mówić także o różnych rodzajach kluczy tego typu. Największą popularnością wydają się cieszyć klucze zapadkowe. Posiadają one powyżej swojej rączki oryginalną wskazówkę wyposażoną w podziałkę wyskalowaną w wartościach momentu. W trakcie dokręcania, gdy mamy do czynienia z oporem stawianym przez śrubę, wskaźnik klucza zaczyna się wychylać, a my możemy sprawdzić na skali siłę, jakiej właśnie używamy.

 

 

Mariusz Karczewski

Redakcja narzedziatarnow.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Operatorem serwisu jest Fusion Marketing Sp. z o.o.

os. Centrum A 4

+48 794 502 662

admin@narzedziatarnow.pl