Jak dbać o bezpieczeństwo pracy w warsztacie

Jak dbać o bezpieczeństwo pracy w warsztacie

Skaleczenia, kontuzje, a czasem również poważniejsze wypadki to norma w przypadku, gdy decydujemy się na remonty lub pracę w warsztacie. Oczywiście, nigdy nie możemy w pełni wyeliminować ryzyka, zawsze jednak mamy szansę na jego ograniczenie do minimum.

Drobne skaleczenia można jeszcze zaakceptować, należy jednak liczyć się z tym, że niektóre wypadki są naprawdę poważne, niejednokrotnie wykorzystujemy bowiem elektronarzędzia, których niewłaściwe użycie może stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Im mniej mamy doświadczenia, tym więcej rzeczy stanowi dla nas zagrożenie.

Jeśli więc istnieje taka możliwość, dobrze jest poprosić kogoś o zademonstrowanie tego, jak działa takie narzędzie. Jeśli nie ma takiej opcji, spojrzenie na instrukcję obsługi jest koniecznością. Owszem, można mieć nadzieję, że praktyka zastąpi nam solidne przygotowanie teoretyczne, w tym konkretnym przypadku takie założenie może się jednak na nas zemścić.

Podstawowe zasady

Czasem dobrze jest też przypomnieć sobie elementarne zasady, na jakich bazuje bezpieczeństwo i higiena pracy takie, jak choćby ta, aby nie korzystać z elektronarzędzi znajdując się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Niewskazane jest też wykonywanie tego rodzaju prac, jeśli korzystamy z leków, o których wiemy, że obniżają koncentrację, osłabiają wzrok albo wpływają na spowolnienie reakcji. W takim przypadku będziemy wyjątkowo nieostrożni, co może mieć poważne niekonsekwencje. Oczywiście, choć to nasza niefrasobliwość bywa najczęściej przyczyną wypadków, nie jest wcale jedynym problemem, jakiego możemy się spodziewać.

Odpowiednia ochrona

Wcale nie mniej prawdopodobne jest to, że zawini nasze niewłaściwe ubranie albo brak środków ochronnych, które powinniśmy stosować w innym przypadku. Co ciekawe, stara luźna koszula albo fartuch, które często możemy spotkać w warsztatach, wcale nie są najlepszymi rozwiązaniami, mogą bowiem ograniczać swobodę ruchów, co w pewnych okolicznościach stanowi poważne utrudnienie. Szczególnie niebezpieczne bywają rękawy, które luźno zwisają, te mogą bowiem zahaczyć o wiertło. Dziś stawia się więc przede wszystkim na ubrania przylegające do ciała, wolne od szelek i sprzączek. Przed pracą dobrze też ściągnąć obrączkę, bransoletkę i łańcuszek.

Praca w warsztacie

Bezpieczne obuwie

Troszcząc się o bezpieczeństwo podczas pracy warto też zadbać o odpowiednie obuwie. Czymś naturalnym powinna być dla nas twarda podeszwa z materiałów, które są odporne na działanie wilgoci. Należy przy tym unikać nie tylko butów na zbyt wysokich obcasach, ale i takich, które zbyt łatwo spadają z nogi. Praca w klapkach lub kapciach nie wchodzi w grę, w takim przypadku bowiem prawdopodobieństwo nieszczęśliwego wypadku jest szczególnie wysokie.

Wiele osób lubi pracować w sandałach, okazuje się jednak, że i te buty, choć wygodne, nie są zalecane. Buty powinny chronić stopę także przed kontaktem ze spadającymi ciężkimi przedmiotami, sandały zaś nie dają nam tej gwarancji. Bywa i tak, że konieczna jest szczególna ochrona oczu i uszu.

Okulary ochronne

Okulary ochronne kojarzone są przede wszystkim z rozwiązaniem, które chroni nasz wzrok przed iskrami, okazują się jednak niezawodne również wówczas, gdy należy zabezpieczyć się przed odłamkami, drzazgami, klejem, farbami i pyłem. Ciekawym rozwiązaniem są też ochronniki słuchu, które sprawdzają się znakomicie, gdy pracujemy w dużym hałasie. Hałas, który przekracza 85 decybeli przyczynia się do powstania uszkodzeń słuchu, może mieć jednak niekorzystny wpływ również na trzustkę i wątrobę. Jeśli wykonujemy prace, podczas których generuje się pył oraz kurz, dobrym pomysłem jest specjalna maska, która zapewnia nam ochronę przed nimi. Tak dzieje choćby podczas kucia i szlifowania.

Michał Wójcik

Redakcja narzedziatarnow.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Operatorem serwisu jest Fusion Marketing Sp. z o.o.

os. Centrum A 4

+48 794 502 662

admin@narzedziatarnow.pl