Najciekawsze wiertła do drewna

Trudno o projekt stolarski, który nie wiązałby się z koniecznością nawiercania otworów. Nie można też zapominać o tym, że same wiertła różnią się między sobą zasadniczo. Różnice pomiędzy nimi dotyczą przede wszystkim kształtu charakterystycznego dla części roboczej, ogromne znaczenie ma więc nie tylko średnica głębokości, ale i przeznaczenie otworu, który właśnie wiercimy.

Tak w drewnie, jak i w materiałach drewnopodobnych otwory wierci się z przynajmniej kilku powodów. Na pierwszy plan wysuwa się osadzanie kołków przy połączeniach narożnikowych płyt i kantówek, choć bez czynności tej nie ma też mowy o przymocowaniu zawiasów, zamków, uchwytów oraz o umieszczaniu wsporników i drążków. Otwory można wywiercić precyzyjnie tanią wiertarką, jeśli posiada się wysokiej jakości wiertło, jeśli jednak podejdziemy do wyboru wiertła w sposób niefrasobliwy, nawet najlepsza wiertarka nie sprosta naszym oczekiwaniom.

Rodzaje wierteł do drewna

Oczywiście, trudno mówić o takim wiertle, które sprawdzałoby się bez względu na nawierzchnię, otwór orz materiał. Wiercimy przecież w różnych celach, a tym samym mamy też różne oczekiwania. Na szczęście, do dyspozycji mamy przynajmniej kilka rodzajów wierteł, nad zastosowaniem których warto się zastanowić, te sprawdzają się bowiem w różnych sytuacjach. Pamiętajmy jednak, że zarówno podczas wiercenia w drewnie, jak i w materiałach drewnopodobnych, konieczne jest wyłączenie funkcji udaru. Nie powinno się też używać środków chłodzących.

Przegląd wierteł wykorzystywanych do prac w drewnie należy rozpocząć stawiając na drewna spiralne z kolcem centrującym. Pozwalają one na precyzyjne wiercenie otworów, które charakteryzują się małymi oraz średnimi średnicami. Najczęściej można je znaleźć w marketach budowlanych i tam też możemy mówić o najszerszym spektrum średnic.

Wiertła do drewna

Oczywiście, niektórzy producenci nie ograniczają się do standardowych rozmiarów, możemy więc skorzystać z ich oferty, gdy zależy nam na wiertłach tego typu o większych średnicach. Fachowcy uważają jednak, że już średnica przekraczająca 12 milimetrów może okazać się zbyt duża. Wynika to ze stawianych wówczas oporów, które zwiększają ryzyko doprowadzenia do poderwania słojów i włókien. Takie wiertło ma też tendencję do zakleszczania się, co również sprawia, że nie można liczyć na jego wydajność.

Wiertło spiralne

Jeśli zależy nam na nieznacznie większych otworach, zawsze możemy zdecydować się na skorzystanie z możliwości charakterystycznych dla profesjonalnych wierteł spiralnych ze zmienionym ostrzem. I ich konstrukcja jest spiralna, nie mają one jednak klasycznego kolca centrującego, ale ostrze gwintowane, które określa się mianem pilota spiralnego. Wiertła posiadające kolec centrujący mają ten plus, że sprawdzają się znakomicie bez względu na to, jaki gatunek drewna znajduje się w centrum naszego zainteresowania.

Problemem mogą być jedynie wyjątkowo twarde gatunki drewna egzotycznego, gdzie najlepiej sprawdza się klasyczne wiertło do metalu. Podczas wybierania wiertła spiralnego możemy natrafić na jeszcze jeden problem. Rozwiązania tego typu nie są opisywane w sposób, który pozwoliłby na szybkie określenie, z jakiej wielkości wiertłami mamy do czynienia.

Podsumowanie

Jeszcze przed zakupem powinniśmy więc dokonać ich starannych oględzin, a następnie sprawdzić jakość poszczególnych ich części składowych. Jeśli mamy do czynienia z wiertłem pochodzącym z kolekcji markowego producenta, jego znakiem rozpoznawczym jest przede wszystkim starannie oszlifowany, a przede wszystkim zwężony szlif. To właśnie równość i precyzja szlifu gwarantuje najwydajniejszą pracę takiego rozwiązania.

Paweł Biernacki

Redakcja narzedziatarnow.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Operatorem serwisu jest Fusion Marketing Sp. z o.o.

os. Centrum A 4

+48 794 502 662

admin@narzedziatarnow.pl