Remontowanie starych schodów drewnianych

Remontowanie starych schodów drewnianych

Ludzie kochają odnawiać stare meble i nie ma co się dziwić. Czujemy do nich silne przywiązanie i sentyment, możemy mieć z nimi wiele wspomnieć a bardzo często są one po prostu unikatowe i niepowtarzalne ze względu na swoją historię. Nie inaczej jest z drewnianymi schodami, na które Polska w XXI wieku “zachorowała”. Drewniane schody stały się ikoną stylu i dobrego smaku, a ludzie coraz częściej, zamiast sięgać po nowe, odnawiają te stare. Co zrobić, by stare drewniane schody przestały skrzypieć i nabrały rumieńców na nowo?

Na początku należy przede wszystkim określić rodzaj, zakres i cel renowacji. Dlaczego jest to ważne? Od tego będzie zależeć rozmach napraw. Dla przykładu: jeśli schody tylko delikatnie skrzypią i na niektórych widać małe ślady użytkowania, prawdopodobnie wystarczy tylko ogólna obróbka i odświeżenie. Jeśli zaś schody są bliskie połamania, niezbędna będzie bardziej gruntowna i kosztowna renowacja. W takich przypadkach warto sięgnąć po usługi profesjonalnej stolarni, np. https://stolarniadebina.pl, która posiada niezbędne doświadczenie i sprzęt, by przywrócić nawet najbardziej zniszczone konstrukcje drewniane do życia.

Przy klasycznej renowacji schodów drewnianych zaczyna się zawsze od przygotowania nawierzchni.Usuń wszystkie chodniczki i wykładziny, a jeśli na schodach zalega jakaś warstwa kleju czy masy szpachlowej do drewna - pozbądź się jej np. przy pomocy skrobaczki lub odpowiednich środków chemicznych. Pamiętaj, by przygotowując nawierzchnię schodów zawsze przestrzegać zasad bezpieczeństwa - korzystaj z rękawiczek i zadbaj o dobrą wentylację pomieszczenia.

Kolejnym krokiem w renowacji drewnianych schodów jest szlifowanie. Przy pomocy np. szlifierki oscylacyjnej (najlepiej o dużej ziarnistości, ok. 24) oszlifuj całą powierzchnię, z rogami i krawędziami włącznie. Możesz wspomagać się papierem ściernym lub cykliną w trudniej dostępnych miejscach. Czasami może przydać się nawet długo - je również miej w pogotowiu. 

Wstępne szlifowanie poprawia się drugim i trzecim szlifowaniem, najczęściej z wykorzystaniem drobnoziarnistego papieru ściernego. Nie zapomnij, aby szlifując drewniane schody korzystać z maski i rękawiczek ochronnych. Świetnie sprawdza się także bieżące odkurzanie szlifowanych miejsc.

Schody drewniane

Jeśli Twoje schody trzeszczą, wspomóż się cienkimi, drewnianymi klinami. W miejscu, gdzie znajduje się skrzypiąca szczelina, wbij klif i ciesz się ciszą i spokojem. Klin prawie zawsze będzie wystawał ponad powierzchnię drewna, lecz poradzenie sobie z tym jest dziecinnie proste. Odetnij nadmiar klina dłutem, a następnie oszlifuj i, jeśli jest taka potrzeba, zaszpachluj to miejsce.

Niektórzy decydują się na renomowanie i zabezpieczanie drewnianych schodów przy pomocy oleju. W takim wypadku pomaluj je bejcą, koniecznie używając szerokiego, miękkiego lub twardego pędzla. Następnie, nanieś właściwą warstwę oleju, a po ok. 30 minutach (ta wartość, w zależności od preparatu, może różnić się o ok. 10 minut w przód i w tył), przetrzyj suchą szmatką te miejsce, które wciąż wyglądają na mokre. 

Artykuł partnera

Mariusz Karczewski

Redakcja narzedziatarnow.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Operatorem serwisu jest Fusion Marketing Sp. z o.o.

os. Centrum A 4

+48 794 502 662

admin@narzedziatarnow.pl