Młotki

Na rynku dostępne są różne rodzaje młotków, dostosowanych do określonych prac budowlanych, warsztatowych czy wykonywanych w gospodarstwie domowym.

Do najpopularniejszych należą młotki ślusarskie i budowlane, jednakże producenci oferują także szeroki wachlarz specjalistycznych modeli.

Młotki

Młotki najczęściej są używane do wbijania gwoździ, pobijania dłut ciesielskich, zbijania resztek zaprawy z cegieł, klepania, załamywania i wyginania blachy. Większość tego typu narzędzi posiada obuchy wykonane z hartowanej stali, co automatycznie przekłada się na funkcjonalność urządzenia.

Warto jednak pamiętać, że młotki do zadań specjalnych mogą posiadać obuch wykonany z miękkiego metalu, tworzywa sztucznego, gumy, a nawet drewna, dzięki czemu nie uszkadza uderzanego uchwytu ani nie powoduje skaleczeń uderzanej powierzchni.

Niektóre młotki (np. budowlane) mogą pełnić funkcję obcęgów

Zakup dobrego młotka -wbrew pozorom – do łatwych nie należy. Przede wszystkim należy ocenić jakość narzędzia, od którego zależą nie tylko efekty pracy, ale przede wszystkim nasze bezpieczeństwo. Warto także zwrócić uwagę na twardość obucha oraz to, czy jest on odpowiednio zamocowany na trzonku.

Jeśli trzonek jest drewniany, nie może być na nim żadnych uszkodzeń ani pęknięć, ponadto koniec znajdujący się w obuchu musi być dodatkowo zabezpieczony za pomocą klina. Należy jednak pamiętać, że wszystkie drewniane trzonki wymagają konserwacji.

Wychodząc naprzeciw potrzebom potencjalnych użytkowników, producenci oferują młotki z trzonkiem z materiałów syntetycznych lub metalu – są one trwalsze, a także bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, złamanie i zużycie, nie wysychają i nie wymagają konserwacji.

Wiodący producenci coraz częściej oferują młotki monolitowe,w których obuch i trzonek zostały wykonane z jednego kawałka metalu, ponadto narzędzia te posiadają także nowoczesne systemy tłumienia drgań, które powstają podczas pracy.

Popularne młotki

Najważniejsze rodzaje młotków

a) Młotki ślusarskie – najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne. Klasyczne modele posiadają odkuty obuch i drewniany trzonek, zamocowany w oczku, czyli w otworze obucha.

Wiodący producenci oferują młotki ślusarskie z trzonkiem z tworzywa sztucznego i rękojeścią pokrytą powłoką antypoślizgową, co w znaczny sposób wpływa na funkcjonalność narzędzia.

Młotki ślusarskie są klasyfikowane według wagi obucha, nie zaś rozmiarów. Zwykłe narzędzia ważą od 0,2 do 2 kg, jednakże w gospodarstwach domowych najczęściej stosowane są modele o wadze od 0,3 do 0,5 kg.

Młotki z rękojeścią z tworzywa sztucznego są nieco droższe, ale bardziej trwałe.

Młot ślusarski o wyjątkowo dużej wadze (od 3 do 10 kg) to tzw. przybitnik, stosowany m.in. podczas prac rozbiórkowych.

b) Młotki budowlane – zazwyczaj są wykorzystywane w budownictwie oraz podczas prac montażowych. Poszczególne modele różnią się kształtem i konstrukcją obucha.

Obok standardowych młotków ciesielskich można spotkać młotki przeznaczone do wbijania gwoździ, które posiadają dwa łukowato zakrzywione pazury równej długości, spłaszczone na końcach.

Dostępne są także młotki, w których koniec obucha jest wyposażony we wpust z magnetycznym uchwytem, umożliwiającym wbijanie jedną ręką.

Do młotków budowlanych zalicza się także młotki murarskie, stosowane podczas układania cegieł na warstwie zaprawy oraz dzieleniu cegieł na mniejsze fragmenty oraz młotki do płyt k-g.

c) Młotki dwuobuchowe – są wykorzystywane przede wszystkim w sytuacjach, gdy konieczna jest duża siła. Do grupy tej należą podbijaki, młotki kamieniarskie oraz ciosaki.

Paweł Biernacki

Redakcja narzedziatarnow.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Operatorem serwisu jest Fusion Marketing Sp. z o.o.

os. Centrum A 4

+48 794 502 662

admin@narzedziatarnow.pl