Jakość elektronarzędzi

Dyskusje o elektronarzędziach podejmowane są zarówno przez profesjonalistów, jak i majsterkowiczów-amatorów. Główną kwestią jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czy ważniejsza jest wysoka jakość oferowanych narzędzi, czy dostosowanie urządzenia do konkretnego przedsięwzięcia.

Jak wiadomo, każde narzędzie posiada określone parametry oraz jakość, którą można w obiektywny i wymierny sposób ocenić. Wiele osób podczas dyskusji zapomina często, że cena zależy przede wszystkim od tego, jakie narzędzie zamierzamy kupić, z jednoczesnym uwzględnieniem jakości.

Powyższa kwestia oznacza, że każdy człowiek, który nie jest milionerem, podczas wyboru nie powinien kierować się wyłącznie kryterium jakości – zdecydowanie ważniejsza jest odpowiedź na pytanie, jakie narzędzie w danym momencie jest potrzebne i z jaką intensywnością będzie ono używane?

Profesjonalne narzędzia z założenia adresowane są do intensywnej, długotrwałej pracy, która w przypadku zastosowań amatorskich, często stricte hobbystycznych, zazwyczaj się nie pojawia – wyjątkiem może być tutaj samodzielny remont domu.

W przypadku intensywnych zastosowań od czasu do czasu z całą pewnością wystarczające okażą się narzędzia średnio intensywne, nota bene, rozwiązania te sprawdzą się również w przypadku prac lekkich, wykonywanych stosunkowo często oraz podczas wykonywania prac półprofesjonalnych i intensywnych amatorskich.

Jeśli narzędzie będzie natomiast używane sporadycznie i tylko po to, aby wkręcić kilka wkrętów lub wywiercić otwór w ścianie, śmiało można kupić najtańsze rozwiązanie – przy poprawnym używaniu z całą pewnością posłuży co najmniej kilka lat.

Parametry elektronarzędzi

Jakość elektronarzędzi

Jak ocenić jakość elektronarzędzi? - to pytanie zadaje sobie wiele osób.

Na pierwszy rzut oka trudno znaleźć cechy, na których podstawie można ocenić jakość urządzenia. Podpowiedzią może być w tym przypadku cena, choć nie jest to regułą – niekiedy można kupić sprzęt niskiej jakości w wysokiej cenie.

Przydatne okazują się informacje umieszczone przez producenta na etykiecie, nie mniej jednak są one zrozumiałe wyłącznie dla osób, które mają pojęcie o konkretnej dziedzinie. W przypadku elektronarzędzi brak konkretnych wyznaczników określających jakość lub klasę, wynika to przede wszystkim z tego, że najważniejsze elementy znajdują się wewnątrz urządzenia, poza tym w wielu przypadkach szczegółowa weryfikacja wymaga profesjonalnej aparatury.

Przeciętnemu człowiekowi nie pozostaje więc innego jak szczegółowa analiza parametrów technicznych, które znajdują się na etykiecie umieszczonej przez producenta. Ze względu na przepisy i liczne kontrole jakości, producenci umieszczają zwykle informacje zgodne z rzeczywistością, a to oznacza, że mamy szansę kupić to, czego faktycznie potrzebujemy.

Często zdarza się, że niedoświadczeni majsterkowicze zwracają uwagę na moc elektronarzędzi – w rzeczywistości kwestia ta ma mało istotne znaczenie, czego doskonałym przykładem mogą być młotowiertarki, w których przypadku o jakości i wydajności świadczy przede wszystkim energia udaru.

Zdecydowanie ważniejsze jest to, aby przed zakupem wziąć urządzenie do ręki i ocenić komfort pracy z wykorzystaniem konkretnego sprzętu. Jeśli wiertarko-wkrętarka, wiertarka czy szlifierka oscylacyjna dobrze leży w dłoni, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jej używanie będzie wygodne i zapewni pożądane efekty. Szczególną uwagę należy zwrócić na rękojeść, która nie powinna być zbyt gruba.

Ponadto w przypadku wkrętarko-wiertarki należy sprawdzić, czy sięgamy palcami do przełącznika kierunku obrotów.

Mariusz Karczewski

Redakcja narzedziatarnow.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Operatorem serwisu jest Fusion Marketing Sp. z o.o.

os. Centrum A 4

+48 794 502 662

admin@narzedziatarnow.pl