Kalibracja klucza dynamometrycznego - Jak skalibrować klucz dynamometryczny?

Kalibracja klucza dynamometrycznego - Jak skalibrować klucz dynamometryczny?

Producenci często określają moment obrotowy wymagany do dokręcenia śruby.

Klucze dynamometryczne są doskonałym narzędziem do tego celu. Kiedy usłyszysz kliknięcie, ustaw moment obrotowy i zwolnij klucz. Czasami jednak może się zdarzyć, że urządzenie nie jest wyregulowane. Jak skalibrować klucz dynamometryczny?

Co to jest klucz dynamometryczny?

Klucz dynamometryczny służy do dokręcania śrub z określonym momentem obrotowym. Moment obrotowy, nazywany również momentem w świecie fizycznym, jest iloczynem ramienia klucza dynamometrycznego i siły. Jest on wynikiem momentu obrotowego zastosowanego do dokręcenia śruby i długości klucza. Warto go mieć, jeśli wymagana jest precyzja. Najczęściej klucz dynamometryczny jest używany do:

- rowerów,

- motocykli

- kół,

- głowic,

- świece żarowe

- paski rozrządu,

- inne części samochodowe.

Każdy z nich ma inną wartość graniczną momentu obrotowego. Najsłabszy moment obrotowy jest stosowany do dokręcania śrub przy 10 Nm. Jest to bardzo mała siła, która odpowiada sile, jaką przyłożylibyśmy do danego elementu za pomocą palców. To narzędzie jest najtańsze, ale do bardziej profesjonalnych zastosowań warto zainwestować w elektroniczny klucz dynamometryczny.

Klucz dynamometryczny - jaka siła jest najlepsza i do jakich zastosowań?

Zastosowanie zdeterminuje rodzaj używanego klucza dynamometrycznego. Do różnych zastosowań potrzebne są różne momenty obrotowe. Amator będzie zadowolony z narzędzia, którego zakres momentu obrotowego mieści się w przedziale 10-210 Nm. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na firmę, która wyprodukowała klucz, który chcemy kupić. To właśnie firmy produkują najbardziej popularne klucze dynamometryczne:

- Yato,

- Jonnesway,

- Proxxon.

Nadają się one do użytku komercyjnego. Takie klucze dynamometryczne nadają się zarówno do wulkanizacji, jak i do domu. Choć najdroższe produkty oferują ostatni producenci, w sprzedaży dostępne są narzędzia w cenie kilku tysięcy złotych. Jaka jest różnica między kluczami, które kosztują kilkaset złotych, a tymi, które kosztują kilka tysięcy? Rozpiętość jest na pewno duża. Najdroższa śruba może mieć moment obrotowy nawet do 10 tys. Nm. Certyfikat kalibracji jest wymagany, aby mieć pewność, że odczyty klucza są dokładne, a śruby nie zostaną uszkodzone przez przeciążenie. Bez problemu można znaleźć porządne narzędzie, które będzie pasowało do większości zastosowań już za 200 zł.

Najważniejsze informacje o kluczach dynamometrycznych - czytaj więcej na http://pomoc-narzedziowa.pl/a,qscx

Klucz dynamometryczny

Jak skalibrować klucz dynamometryczny?

Klucz dynamometryczny należy kalibrować co najmniej raz w miesiącu lub po 5000 użyć. Istnieją trzy możliwości. Najlepszym sposobem, aby mieć pewność, jest oddanie narzędzia do zaufanego serwisu, który to zrobi. Koszt będzie wynosił od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, ale dostaniemy gwarancję, a także świadectwo wzorcowania. Inną opcją jest specjalne urządzenie, które pozwoli nam zrobić to we własnym domu. Taka maszyna to koszt około tysiąca złotych. Warto w nią zainwestować, jeśli zależy nam na dokładności naszego narzędzia. Możesz również wykonać swój własny system pomiarowy za kilka monet. Co prawda nie da Ci on 100% gwarancji, ale do użytku domowego będzie wystarczający.

Urządzenie pomiarowe do kalibracji klucza dynamometrycznego

Ten rodzaj systemu pomiarowego opiera się na stworzeniu nieco mniej dokładnej wagi szalkowej. Wykonajmy rurkę z metalu, a do uchwytu przymocujmy sznurek lub linę. Należy ją zawiesić tak, aby nie dotykała ziemi, ścian ani innych przedmiotów. Na jednym końcu rurki należy zawiesić odważnik o wadze 10 kg. Jeśli masz profesjonalne odważniki lub 10 paczek cukru, soli lub mąki, najlepiej ich użyć. Jeśli ważna jest dokładność, wagę należy podeprzeć zwykłą wagą. Waga nie powinna być wyświetlana na skali, ale podparta. Waga powinna wskazywać nieco mniej niż 10 kg. Klucz dynamometryczny montujemy na przeciwległym ramieniu huśtawki. Następnie ustawiamy żądaną wartość. Aktualną wartość wagi odnotowujemy, gdy usłyszymy kliknięcie. Moment przyłożonej siły określamy na podstawie różnicy pomiędzy tymi odczytami a długością klucza. Należy skalibrować klucz o właściwą wartość, jeśli różni się ona od nastawy.

To narzędzie nie jest wymagane we wszystkich warsztatach. Do użytku domowego dobrze sprawdzi się zwykła wersja tego narzędzia. Klucz dynamometryczny może być używany do odkręcania wszystkich rodzajów śrub. Jest to możliwe, ale nie jest niezbędne. Czasami lepiej jest użyć zwykłego imbusa. Mamy wtedy większą kontrolę i zmniejszamy szansę na wyrwanie śruby. Może być bardzo przydatny w warsztatach samochodowych i zakładach wulkanizacyjnych.

Paweł Biernacki

Redakcja narzedziatarnow.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Operatorem serwisu jest Fusion Marketing Sp. z o.o.

os. Centrum A 4

+48 794 502 662

admin@narzedziatarnow.pl