Klejenie na gorąco – pistolety

Klejenie na gorąco – pistolety

Klejenie bywa lepsze od wkrętów ze względu na pozytywny efekt estetyczny takiego połączenia. Tradycyjne klejenie jest jednak procesem długotrwałym, ponieważ wiązanie kleju jest bardzo powolne, przez co nasza praca się przedłuża. W związku z tym warto jest czasami zdecydować się na kleje termotopliwe aplikowane ze specjalnych pistoletów elektrycznych.

Jeśli użyjemy odpowiedniego kleju termotopliwego aplikowanego z użyciem specjalnego pistoletu, szybko uzyskamy trwałe spoiwo. Klej podawany jest do niego w formie stałej, podgrzewany, po czym w formie płynnej nanoszony na klejone powierzchnie. Po ostygnięciu natychmiast twardnieje. Dostępne w sprzedaży kleje mają postać wygodnych w użyciu, cienkich walców. W komorze topienia front takiego walca rozgrzewa się do temperatury około 200 stopni Celsjusza, po czym wypycha się go z dyszy i nakłada na wybraną powierzchnię.

Najważniejszym parametrem pistoletu do kleju jest jego moc grzewcza. Jeśli będzie ona za niska, rozgrzewanie kleju w celu przygotowania go do pracy będzie trwało długi czas. Nie skleimy dużego elementu z wykorzystaniem pistoletu o małej mocy grzewczej, ponieważ część nałożonego kleju zacznie już twardnieć, kiedy my jeszcze będziemy musieli nałożyć klej w innym miejscu. Minimalna sensowna moc pistolet to około 200W. Lepsze modele pistoletów posiadają specjalny mechanizm utrzymywania temperatury, dzięki czemu można podgrzać klej o kilka stopni w chwili, kiedy jest to potrzebne i w ten sposób przekroczy się jego próg topnienia. Bardzo przyspiesza to pracę.

Pistolety bezprzewodowe

Najwygodniejsze są oczywiście taki pistolety, które pozwalają pracować bez konieczności pozostawania podłączonym do gniazdka elektrycznego. Takie pistolety składają się ze stacji dokującej, gdzie się nagrzewają i z samego pistoletu nakładającego klej. Po pełnym nagrzaniu pistoletu pracować można przez około 2 minuty przed koniecznością ponownego umieszczenia pistoletu w stacji dokującej. Istnieją oczywiście także urządzenia akumulatorowe, w przypadku których nie ma potrzeby stosowania stacji dokującej, ale wadą takich pistoletów jest przede wszystkim niska moc, przez co ich wydajność jest niewielka, a czas pracy ograniczony.

Klej na gorąco

Większe stacje dokujące są czasami w stanie pracować w trybie hybrydowym, czyli umożliwiając nam podłączenie pistoletu do zasilania kablem, dzięki czemu w czasie, kiedy potrzebna jest maksymalna ilość kleju, będzie on działał niczym urządzenie przewodowe, a kiedy ważniejsze będzie swobodne manipulowanie, kabel się odłączy kosztem wydajności.

Stacja dokująca

Stacje dokujące to ogólnie rzecz biorąc bardzo wygodne rozwiązania, ponieważ pozwalają na bezpieczne odłożenie pistoletu i do tego zbierają krople kleju, które zazwyczaj wydostają się z niego zaraz po pracy. Jeśli nie posiadamy odpowiedniej stacji dokującej, a jedynie jakiś uchwyt na pistolet, musimy zadbać o to, by w jego otoczeniu nie było elementów mogących ulec uszkodzeniu w wyniku działania kleju.

Jedną z bardziej przydatnych funkcji nowoczesnych pistoletów klejących jest automatyczne przesuwanie wkładów klejowych. Dzięki temu nie trzeba używać żadnych pokręteł czy dopychać kleju kciukiem. Jest to nie tylko kwestia wygody, ale także dokładności i wydajności pracy.

Typowe pistolety są dostosowane do pracy ze standardowymi wkładami klejowymi o średnicy 11 milimetrów. Długość walców kleju i ich kolorystyka jest równa. Trzeba pamiętać, że kleje termo topliwe posiadają niską odporność na działanie wilgoci, przez co należy unikać klejenia w miejscach, gdzie może pojawić się woda.

Paweł Biernacki

Redakcja narzedziatarnow.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Operatorem serwisu jest Fusion Marketing Sp. z o.o.

os. Centrum A 4

+48 794 502 662

admin@narzedziatarnow.pl