Jak konserwować elektronarzędzia?

Jak konserwować elektronarzędzia?

Żywotność elektronarzędzi, zwłaszcza intensywnie eksploatowanych wiertarek i młotów udarowych, można wyraźnie przedłużyć, jeśli będzie się je konserwowało w odpowiedni sposób i dbało o nie jak najlepiej.

Konserwacja narzędzi to jeden z czynników, które wyróżniają profesjonalistów od amatorów. Najważniejsze jest tu odpowiednie dbanie o swój sprzęt, czyli nie przeciążanie go, używanie zgodnie z przeciążeniem i traktowanie w odpowiedni sposób. Do naszych zadań w pierwszej kolejności należy przyjrzenie się elementom ruchomym narzędzia.

Powinny się one obracać w odpowiednim kierunku, nie mogą być zakleszczone, pęknięte czy w inny sposób uszkodzone. Każde rozpoznane uszkodzenie powinniśmy jak najszybciej usuwać, najlepiej w autoryzowanym serwisie. Wszelkie drobne uszkodzenia to z jednej strony, realne zagrożenie dla nas w czasie pracy, a z drugiej strony, proszenie się o poważniejszą usterkę. Jeśli takich uszkodzeń nie ma, konieczna jest tylko typowa okresowa konserwacja.

Czyszczenie elektronarzędzi po skończonej pracy

Oczywistą kwestią jest wyczyszczenie elektronarzędzia zawsze po pracy. Jest to ważne w każdym przypadku, ale wyjątkowo dokładnie należy czyścić urządzenia pracujące w warunkach wysokiego zapylenia, czyli na przykład szlifierki oscylacyjne, taśmowe i mimośrodowe, a także szlifierki kątowe wykorzystywane do cięcia. Szczególnym przypadkiem jest tutaj szlifowanie gładzi gipsowych. Pył gipsowy, który dostaje się do wnętrza urządzenia, po zakończeniu pracy zaczyna absorbować wilgoć z powietrza.

Efektem tego zjawiska może być nawet powstanie twardych skorup we wnętrzu urządzenia, które doprowadzą do jego natychmiastowego zniszczenia. Dlatego po zakończeniu pracy należy intensywnie przedmuchać wszystkie otwory urządzenia za pomocą sprężonego powietrza. Taki przedmuchanie nie ma prawa być szkodliwe, a może zapobiec poważnej awarii.

Pielęgnacja narzędzi

Elementy, które są bezpośrednio dostępne. Można czyścić przy pomocy szmatki lub szczotki pomagającej dostać się w zakamarki urządzenia. Czyszczenie obudowy można wykonać zwilżoną szmatką, ale nie powinno się korzystać z żadnych środków chemicznych zawierających rozpuszczalniki lub substancje ścierne.

Szczególnie narażonym miejscem urządzeń na zanieczyszczenia są wrzeciona i mechanizmy montowania wrzecion. Bardzo pomagają tutaj systemy odsysania pyłów i wiórów, ale nie są one w pełni skuteczne, więc trzeba dołożyć szczególnej staranności do zabezpieczania tych miejsc. Bardzo zagrożone są tutaj też wszelkie systemy SDS w młotach udarowych, ponieważ brakuje w nich smarowania trzpienia wiertła w czasie wyjątkowo intensywnej pracy.

Konserwowanie i smarowanie

Rozwiązaniem może być tutaj stosowanie środka czyszcząco-smarującego w sprayu, którego przy okazji użyjemy do konserwacji wszystkich ruchomych elementów przekładni. Końcówka aerozolu powinna zostać wprowadzona do wrzeciona ustawionego pionowo, po czym należy kilkakrotnie doprowadzić środek czyszczący i usunąć wszystkie jego pozostałości.

W przypadku młotów udarowych po czyszczeniu powinno się zastosować także dodatkowe smarowanie wrzeciona. Smarowanie powinno zostać wykonane na wszystkich urządzeniach, które są wykorzystywane po raz pierwszy.

Dobrym pomysłem jest także posiadanie specjalnych kufrów transportowych dla swoich elektronarzędzi. Urządzenia profesjonalne bardzo często już są sprzedawane w takich chroniących przed kurzem i wilgocią walizeczkach.

Michał Wójcik

Redakcja narzedziatarnow.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Operatorem serwisu jest Fusion Marketing Sp. z o.o.

os. Centrum A 4

+48 794 502 662

admin@narzedziatarnow.pl