Montażownice - przegląd typów i możliwości

Montażownice - przegląd typów i możliwości

Wybierając montażownicę do opon musimy uwzględnić przynajmniej kilka czynników. Ważny jest jej rodzaj, marka oraz stan, nie bez znaczenia wydają się jednak również nasze własne potrzeby, możliwości i warunki, w jakich pracujemy. Jeśli więc zależy nam na tym, aby w przyszłości nie żałować podjętej przez siebie decyzji, powinniśmy starannie rozważyć wszystkie dostępne nam możliwości. W tym celu warto zapoznać się z różnymi typami montażownic.

Jak znaleźć dobrą montażownice?

Zmieniarki do kół to urządzenia, które można podzielić na przynajmniej kilka grup. Te różnią się między sobą dość znacząco, a tym samym nie wszystkie są tak samo popularne. Najbardziej popularne są te, które pozwalają na profesjonalną wymianę opon w samochodach osobowych, ciężarowych i dostawczych, przydają się jednak również zmieniarki przeznaczone do motocykli, maszyn rolniczych oraz pojazdów niskoprofilowych.

Najczęściej spotykanymi są tak zwane montażownice tradycyjne i właśnie ta kategoria maszyn okazuje się być najliczniejszą. Jest stosowana wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z oponami najbardziej klasycznymi, a jej budowa i działanie nie należą do skomplikowanych. Centralną częścią takiego rozwiązania jest kolumna, która może być odchylana zarówno na bok, jak i wstecznie i jej wyposażona w stopkę. Ta, razem z bardzo pomocną łyżką, pozwala na sprawne montowanie i demontowanie opon. Tradycyjna zmieniarka do kół nie jest pozbawiona także zbijaka. Nie jest to wcale rozwiązanie mało funkcjonalne. To właśnie zbijak sprawia, że stopki opon można przemieszczać także poza obręb rantów felg. Zbijak ułatwia też chwytanie kół w taki sposób, który jest odpowiedni dla materiału, z jakiego są one wykonane. Nie jest to bez znaczenia, bo inaczej traktuje się aluminium, a inaczej stal.

Montażownice niestandardowe

Podział na montażownice standardowe i niestandardowe nie ma oficjalnego charakteru, dość łatwo rzuca się jednak w oczy. Także w tym wypadku można dostrzec różnice bardzo szybko. Te kryją się nie tylko w przeznaczeniu, ale i w samej budowie urządzenia. Montażownice tego typu są masywniejsze, co nie powinno być zresztą dla nikogo zaskoczeniem, skoro wykorzystuje się je przede wszystkim w przypadku opon charakteryzujących się większymi gabarytami. Przeważnie posiadają tez specjalny podnośnik, dzięki któremu łatwiejsze staje się lokowanie kół na tak zwanym obszarze montażowym. Nie znajdziemy w ich przypadku także typowego zbijaka, a i stopka montażowa została znacząco zmodyfikowana poprzez wyposażenie jej w kieł rozbiórkowy.

Kombajny

Montażownice należące do tej grupy sprawiają wrażenie najnowocześniejszych. Nie ma tu już typowej stopki montażowej, jej miejsce zaś zajmuje specjalistyczny uchwyt, który sprawia, że nie musimy już stosować łyżek montażowych. Wszystko to sprawia, że konstrukcja jest bardziej bezpieczna zarówno dla samego ogumienia, jak i dla felg. Niektóre kombajny zwracają na siebie uwagę także dlatego, że są silnie zautomatyzowane. Te najbardziej nowoczesne nie wymagają już zresztą szczególnego zaangażowania ze strony wulkanizatora.

Montażownice możesz znaleźć na https://sklep-warsztat.pl/product-category/montazownice/

Michał Wójcik

Redakcja narzedziatarnow.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Operatorem serwisu jest Fusion Marketing Sp. z o.o.

os. Centrum A 4

+48 794 502 662

admin@narzedziatarnow.pl