Najważniejsze narzędzia w każdym domu
Jeśli kompletujemy podstawowy zestaw narzędzi, który musi się znaleźć w naszym mieszkaniu, powinniśmy pamiętać o tym, że będzie się on różnił w zależności od tego, czy jesteśmy zapalonymi majsterkowiczami, czy też osobami, które każdą czekającą je naprawdę traktują jak nowe wyzwanie, któremu nie jest łatwo sprostać.
Oczywiście, znajduje on zastosowanie nawet wówczas, gdy naprawę wykonywać będzie sąsiad, którego zdecydujemy się poprosić o pomoc. Zaawansowani majsterkowicze zwykle sami decydują się na skompletowanie narzędzi i potrafi trwać to przez lata. Nie możemy jednak zapominać o tym, że te najbardziej podstawowe powinny znaleźć się już w momencie przeprowadzki. Na szczęście, mówimy nie tylko o rozwiązaniach prostych, ale i takich, które są relatywnie tanie, warto więc zainwestować w nie już podczas pierwszej wizyty w sklepie.
Porządek w warsztacie
Dobrym rozwiązaniem jest też przechowywanie wszystkich narzędzi w jednym miejscu. Najlepiej, jeśli jest to specjalna skrzynka. Warto zaopatrzyć się przy tym w nieco większy model, nasza kolekcja może się bowiem rozrastać z biegiem lat. Gdy mówimy o tych narzędziach, których nie powinno zabraknąć nawet w skrzynce należącej do początkującego majsterkowicza, na pierwszy plan powinny się wysuwać szczypce uniwersalne znane lepiej jako kombinerki. Narzędzie to znajduje zastosowanie przy wielu pracach.
Może nam pomagać w przytrzymywaniu i odkręcaniu śrub i nakrętek, a jednocześnie potrafi ciąć drut i zdejmować izolacje. Innym narzędziem, którego nie można zignorować jest wkrętach znany też lepiej jako śrubokręt. W domu mamy do czynienia z różnymi śrubami iw krętami, zawsze warto więc mieć pod ręką nie jeden, ale przynajmniej kilka jego rodzajów albo jeden, ale pozwalający na wymienianie wchodzących w jego skład końcówek. Końcówka wkrętaka musi być idealnie dopasowana do nacięcia w łbie. W innym wypadku doprowadzimy jedynie do jego zniszczenia, a jednocześnie sprawimy, że sami będziemy mieli dość poważne kłopoty.
Wkrętak elektrotechniczny
Ciekawym rozwiązaniem jest wkrętak elektrotechniczny z izolowaną rękojeścią oraz minineonówką. To właśnie za jego pośrednictwem odkręca się śruby, które znajdują się zarówno w gniazdkach, jak i w osprzęcie elektrycznym, możemy jednak liczyć na niego również wówczas, gdy pojawia się konieczność sprawdzenia, czy mamy do czynienia z urządzeniem, które znajduje się „pod napięciem”. Nie ma takiego domu, w którym nie znajdzie się miejsce dla przynajmniej jednego młotka, choć znawcy tematu są zdania, że warto pomyśleć o dwóch młotkach ślusarskich różniących się między sobą wielkością. Najlepiej, jeśli mamy do czynienia z modelami o metalowych, gumowych trzonkach, które są na stałe zamocowane do obucha.
Klucze i miary
Klucz nastawny być może nie jest określeniem dobrze znanym laikom, gdy jednak mówimy o kluczu francuskim albo szwedzie (w zależności od wykonania), nawet oni zaczynają kiwać głową ze zrozumieniem. Po raz kolejny okazuje się zresztą, że najlepiej zaopatrzyć się nie w jeden, ale w dwa egzemplarze, dla których charakterystyczne są różne rodzaje szczęk. Przydatna jest też miara stalowa znana jako metrówka o długości wynoszącej przynajmniej 5 metrów. W sprzedaży dostępne są też miary krótsze, te jednak nie są aż tak uniwersalne.
Oczywiście, lista narzędzi, które mogą znaleźć zastosowanie w każdym lub w niemal każdym domu, jest znacznie dłuższa, warto więc pomyśleć w tym kontekście o poziomicy, wkładach do bezpieczników topikowych, taśmie izolacyjnej do przewodów elektrycznych oraz o zapasowym gniazdku nazywanym też kontaktem. Nie można też zapominać o gwoździach, bez których trudno radzić sobie z uszkodzeniem stołu lub szafki.
Komentarze (0)