Co warto wiedzieć o siekierach?

Siekiera (rozłupująca, siekiera - motyka,)  jest jednym z najstarszych narzędzi, z jakim człowiek miał kiedykolwiek do czynienia, jest ona jednak nadal używana z dużą regularnością. Niestety, praca z nią jest tym łatwiejsza, im więcej siły fizycznej możemy w nią włożyć i im większe jest nasze doświadczenie. Siekiery wykorzystywane dziś różnią się nieco od tych, które są nam przedstawiane przez archeologów.

Najczęściej wykonuje się je ze stali, która jest najpierw odpowiednio kuta, a następnie również hartowana, choć często zastosowanie znajduje również twarde drewno i kompozyty. Jeśli siekiera jest odpowiednio wyważona i precyzyjnie zaostrzona, znajduje wiele zastosowań. Jeśli myślimy o przygotowaniu drewna, którym zimą będziemy palili w kominach i piecach, październik wydaje się ostatnim miesiącem, w którym moglibyśmy zdecydować się na taki krok.

Oczywiście, w sklepach dostępne są dziś gotowe szczapy, to jednak właśnie ich samodzielne przygotowanie jest w stanie zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy, a jednocześnie daje nam ogromną satysfakcję z tego, że mamy do czynienia z dobrze wykonanym zadaniem.

Wykorzystanie siekiery - rozłupywanie

Bale drewna wykorzystywane w tym celu mają zwykle około metra długości, a ponieważ czekają na nas w każdej leśniczówce, ich zakup nie powinien być postrzegany jako poważny problem. Potem należy już tylko przetransportować je do domu, pociąć i porąbać tak, aby szczapy miały odpowiednią długość. Właśnie w tym momencie okazuje się, jak wielką rolę odgrywa naprawdę dobra siekiera rozłupująca. Jeśli mamy z nią kontakt jedynie raz na jakiś czas, może się nam wydawać, że wszystkie siekiery są do siebie podobne.

Oczywiście, dostrzegamy pewne różnice, może nam się jednak wydawać, że wpływ ma na nie jedynie wielkość i ciężar kolejnych egzemplarzy. Oczywiście, w rzeczywistości sprawa jest nieco bardziej skomplikowana i choć nie sposób nie zgodzić się z tym, że mamy do czynienia z dość prostym narzędziem, ma ono przynajmniej kilka typów różniących się przede wszystkim w zależności od tego, jakie jest ich przeznaczenie. Zmiany można dostrzec przede wszystkim analizując głowicę będącą częścią roboczą, choć dotyczą one również trzonka.

Producent rozłupująca

Siekiera - charakterystyka

Na oba wymienione elementy składa się kilka modułów. Głowica jest najczęściej wykonywana z wykorzystaniem stali węglowej, ta jest przy tym nie tylko odpowiednio kuta, ale i hartowana. Najczęściej składa się z ostrza, obucha oraz ucha, te ostatnie jest zaś otworem, w którym mocuje się trzonek.

Również rękojeść ulega podziałom, możemy więc mówić zarówno o trzonku właściwym, jak i o uchwycie, który bardzo często jest pokrywany farbą antypoślizgową, a nawet tworzywem, które wpływa na wzrost jego stabilności. Nie ma w tym przypadku, siekiera staje się bowiem dzięki temu stabilniejsza, a praca z jej użyciem – bezpieczniejsza. Trzonki zazwyczaj wykonuje się z drewna, stawia się jednak przed nim określone wymagania.

Na pierwszy plan wysuwa się to, że musi być ono twarde, sprężyste oraz odporne na wilgoć, nie ma jednak racji bytu i takie, które nie wykazuje się odpornością na odkształcenia. Najczęściej zastosowanie znajduje więc drewno jesionowe oraz niektóre gatunki drewna egzotycznego. Rękojeść jest osadzana w głowicy na tak zwany ścisk, wbija się w nią jednak także klin, aby połączenie było stabilniejsze.

Oczywiście, nie jest to jedyne rozwiązanie, z jakim mamy do czynienia w sprzedaży, nie powinno być więc dla nas zaskoczeniem to, że coraz większą popularnością cieszą się trzonki, do wykonania których wykorzystuje się tworzywa sztuczne, w tym zwłaszcza kompozyty włókna szklanego. Tu rękojeść jest połączona na stałe z głowicą narzędzia, a tym samym nie musimy obawiać się nie tylko o jego stabilność, ale i o wytrzymałość.

Tego szukacie: 

- siekiera fiskars

- siekiera fiskars x25

- siekiera motyka

- siekiera rozłupująca

 

Mariusz Karczewski

Redakcja narzedziatarnow.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Operatorem serwisu jest Fusion Marketing Sp. z o.o.

os. Centrum A 4

+48 794 502 662

admin@narzedziatarnow.pl