Wkrętaki - co o nich wiedzieć należy?

Wkrętaki - co o nich wiedzieć należy?

Wkrętaki to jedno z niezbędnych narzędzi, które powinny znaleźć się w każdej skrzynce narzędziowej, bez względu na to, czy jest to wyposażenie profesjonalisty czy też amatora.

Wkrętaki

Istnieje wiele wkrętaków, podstawową różnicą są typy końcówek, od których zależy rodzaj wykonywanego nacięcia. Należy jednak pamiętać, że ważny jest zarówno typ wkrętaka, jak i jego rozmiar – końcówka nie może być ani zbyt duża, ani zbyt cienka.

Optymalne wkrętaki powinny charakteryzować się ergonomiczną rękojeścią oraz trwałą końcówką.

Podstawowe elementy wkrętaka to zakończona stalowym grotem końcówka oraz wykonana z drewna lub tworzywa sztucznego rękojeść. Warto dodać, że większym zainteresowaniem cieszą się wkrętaki z rękojeścią wykonaną z tworzywa sztucznego, często wielowarstwowego, które jest trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, a tym samym może służyć przez długi czas, zapewniając jednocześnie pożądane efekty i komfort użytkowania.

W zależności od modelu rękojeść wkrętaka może mieć różną postać – niektóre stanowią negatyw ludzkiej dłoni, inne posiadają tradycyjną, kanciastą formę.

Istotną funkcję spełnia również wielkość rękojeści – małe wkręty najłatwiej wkręcać za pomocą wkrętaka o niewielkiej średnicy, natomiast duże z wykorzystaniem narzędzi wyposażonych w masywną rękojeść.

Pomocny rozwiązaniem okazuje się wieloboczny wieniec usytuowany w obrębie rękojeści, u nasady grotu. Poniżej grotu znajduje się zbierak, który przeznaczony jest do nakładania klucza w sytuacji, gdy konieczne jest uzyskanie większego momentu obrotowego.

Wiodący producenci oferują wkrętaki ze stali chromowo-molibdenowej lub chromowo-wanadowej, co zapewnia optymalne efekty podczas używania narzędzia.

Przed dokonaniem zakupu należy dokładnie sprawdzić jakość powłoki chromowej na grocie, bez względu na to, czy jest ona matowa, czy też na połysk, powinna być równomierna i gładka.

Zalety wkrętarki

Wkrętaki – podstawowe rodzaje

a) Wkrętaki standardowe – aktualnie mniej popularne, charakteryzują się płaską końcówką oraz łbem z nacięciem prostym, najczęściej są używane podczas budowy mebli tradycyjnych. Dostępne są także modele z łbem z nacięciem krzyżowym lub sześcioramiennej gwiazdy.

b) Wkrętaki dla elektryków (elektrotechniczne) – znajdują zastosowanie w sytuacjach, gdy może pojawić się kontakt z napięciem elektrycznym. Dzięki specjalnej izolacji użytkownik ma gwarancję bezpieczeństwa także pod napięciem 1000V.

Wysokiej jakości wkrętaki posiadają grot ze stali chromowo-molibdenowej, zapewniający komfort używania narzędzia, bezpieczeństwo i pożądane efekty.

c)Wkrętaki precyzyjne – zostały zaprojektowane i stworzone przede wszystkim z myślą o pracach, które wymagają szczególnej dokładności i wyczucia, a nierzadko także delikatności podczas używania wkrętaka.

Narzędzie sprawdza się przede wszystkim w sytuacjach, w których groty tradycyjnych wkrętaków okazują się zbyt duże oraz w podczas prac, które nie wymagają używania sporych nakładów siłowych.

Na końcu rękojeści zazwyczaj znajduje się obrotowy kołpak, dzięki któremu można operować narzędziem wykorzystując tylko dwa palce, precyzyjnie dozując nacisk, co ma szczególne znaczenie podczas prac zegarmistrzowskich, modelarskich, a także podczas naprawy sprzętu elektronicznego.

W zestawie wkrętaków precyzyjnych znajdują się wszystkie typy znormalizowanych końcówek roboczych.

d)Wkrętaki z grzechotką i wymiennymi bitami – cechą charakterystyczną tych narzędzi jest grzechotka zamontowana w rękojeści, którą można zablokować lub wykonywać za jej pomocą obroty w prawo i w lewo.

Grot najczęściej jest zakończony gniazdem sześciokątnym, dostosowanym do potrzeb wymiennych końcówek wkrętakowych.

Niektóre modele posiadają przedłużkę oraz komplet różnych końcówek wkrętakowych.

Wkrętaki kupisz np. w sklepie dynamometryczne.pl

Michał Wójcik

Redakcja narzedziatarnow.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Operatorem serwisu jest Fusion Marketing Sp. z o.o.

os. Centrum A 4

+48 794 502 662

admin@narzedziatarnow.pl