Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe 14,4 V

Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe 14,4 V

Wybór urządzenia na własne potrzeby powinien być równie uważny, jak wybór narzędzi profesjonalnych. Czym warto się kierować, decydując się na wiertarko-wkrętarkę z akumulatorem, jakie są jej specyficzne cechy, zastosowania, wady i zalety?

Jak używać urządzenia?

Posługiwanie się akumulatorową wiertarko-wkrętarką o dowolnej wartości maksymalnego momentu obrotowego wymaga wyczucia i nieco praktyki. Opór zmienia się nie tylko wraz ze zmianą materiału, ale też w trakcie wkręcania. Wybrany moment obrotowy powinien równoważyć opór tarcia między zewnętrznymi i wewnętrznymi zwojami gwintu połączenia śrubowego – tylko w ten sposób można uzyskać pożądany wynik i uniknąć uszkodzenia narzędzia. Śruby metalowe należy z kolei wkręcać w gwintowany otwór jedynie do oporu, a następnie dokręcać ręcznie, kluczem dynamometrycznym.

Jak dokonać wyboru?

Dla tych majsterkowiczów, którzy chcieliby z pomocą kupionej wiertarko – wkrętarki wykonywać nieco bardziej wymagające prace, istotny parametr stanowi znamionowe napięcie silnika i jego moc. Dziś w urządzeniach profesjonalnych stosuje się akumulatory o wartości od 18 do 32 woltów, jednak w amatorskich narzędziach wciąż najczęstszą wysokością tego parametru jest 14,4 V.

To nieco zmniejsza maksymalny moment obrotowy, zależny od stopnia przełożenia przekładni pomiędzy wałem wirnika a wrzecionem. Każdy, kto chciałby stosować mechanizmy do udarowego wiercenia, powinien pomyśleć o wyższej mocy silnika. Jeśli jednak decyzja pozostanie przy wiertarko-wkrętarce o mocy 14,4 V, lepiej jest zdecydować się na taką o dwustopniowej przekładni.

Zakup wiertarko-wkrętarki

Jeśli prędkość obrotowa wiercenia osiąga maksymalnie 1200-1500 obrotów na minutę, urządzenie powinno zadowalająco pełnić swoje funkcje. Warunkiem jest jednak użycie wierteł o średnich i małych średnicach. Dokręcanie śrub M8 oraz wkręcenie wkrętów 3mm w drewno jest możliwe także przy zastosowaniu urządzeń o niższych maksymalnych momentach obrotowych – jednak zawsze powyżej 40 Nm.

Nieistotna jest liczba dodanych do urządzenia końcówek – można, a nawet trzeba dokupić jej osobno, a dużą liczbą takich dodatków producenci mogą próbować pokryć niedostatki samego produktu. Powinno się jednak zwracać uwagę na stopnie regulacji momentu. Jeśli jest ich niewiele, urządzenie nie będzie umożliwiało dość precyzyjnego operowania i wygody pracy.

Dlaczego warto?

Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe nie wymagają podłączenia do prądu. Są więc bardzo wygodne i bezpieczne w użytkowaniu. Można także korzystać z nich tam, gdzie dostępu do sieci elektrycznej jeszcze nie ma. Ich wielką zaletę stanowi niewielka waga i poręczność.

Wady wiertarko-wkrętarek akumulatorowych

Warto jednak pamiętać, że nie istnieją urządzenia idealne. Wiertarko-wkrętarka z akumulatorem, jak każde inne narzędzie, ma też swoje wady. Zwykle jest to niezbyt wielka moc. W związku z tym posługiwanie się dużymi śrubami, nakrętkami i wkrętami z jej pomocą może być utrudnione. Warto również zwrócić uwagę na maksymalne średnice wierteł, które podaje producent – prawdopodobnie nie będzie się dało, mimo zapewnień, korzystać z nich przy użyciu takiego urządzenia.

Paweł Biernacki

Redakcja narzedziatarnow.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Operatorem serwisu jest Fusion Marketing Sp. z o.o.

os. Centrum A 4

+48 794 502 662

admin@narzedziatarnow.pl