PIELĘGNACJA NARZĘDZI

Narzędzia będą od nas wymagać bardzo dokładnej konserwacji, ostrzenia i pielęgnowania. Nie można jednak na to żałować swojego czasu. Chyba, że chcemy do każdego zadania kupować nowe narzędzia do wykonania. Każde narzędzie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych.

Nawet oczyszczenie z żywicy, kleju i innych zanieczyszczeń będzie zabiegiem pielęgnacyjnym. Do stalowych narzędzi do czyszczenia raczej nie używamy wody, ponieważ powodować pojawienia się rdzy. Najlepiej wybrać specjalne środki do czyszczenia narzędzi jak między innymi WD-40;. Takim środkiem bez większych problemów doczyścimy praktycznie każdy stalowy element, Szczególnie przygotowany szczypiec będzie można czyścić na sucho albo szczotką drucianą.

Efektywna pielęgnacja narzędzi

Pilniki oczyszczamy z wiórów za pomocą drucianej szczotki, ruchami równoległymi do układu zębów. Do czyszczenia pilnika można używać szpikulca, ale musi być wykonywany z miękkiego metalu takiego jak mosiądz albo miedź. Nie można oczyszczać poprzez uderzanie o inny przedmiot, ponieważ w ten sposób zniszczyć można zęby, a nawet złamać.

Jeśli chodzi o młotki muszą być dokładnie oczyszczone. W ten sposób uchronimy się przed rdzą na obuchu. Jeśli w czasie pracy młotek stał się mokry trzeba będzie zabezpieczyć obuch przez użycie oleju czy smaru.

Przechowywanie narzędzi

Ważna kwestia to również przechowanie narzędzi. Organizujmy takie miejsce, które będzie suche, ponieważ wilgoć każdemu z narzędzi nie będzie służyć. Można je między innymi trzymać w szafie, tak by dzielone, a w ten sposób łatwiej się wśród nich odnaleźć. Nie będzie także ryzyka, że przypadkowo się skaleczymy. Jeśli nie mamy aż tak dużo miejsca, trzeba będzie szukać innych rozwiązań. Można tutaj między innymi stosować pokrowce, nakładki, które ukryją te elementy charakteryzujące się ewentualnym niebezpieczeństwem.

Pielęgnacja narzędzi domowych

Są one gotowe do użycia dzięki niej, nie są od siebie oddzielone, ale nie powinno być problemów, by się w nich odnaleźć. Osłony na piły ręczne wykonuje się samodzielnie, nie stanowi to większego problemu, albo pewna ilość listew albo też rozwiązanie tekstylne. Pilniki można także zabezpieczać plastikowymi albo też gumowymi rurkami.

Strugi ręczne przechowuje się z nożem wsuniętym w oprawę struga. Wszelkie elementy metalowe przed dłuższym przechowaniem powinniśmy zabezpieczyć i sprawdzi się tutaj delikatny środek konserwujący do czyszczenia na sucho, które w niektórych przypadkach może być nawet konieczne. W ten sposób będzie tak, że nie zostaną nam tłuste plamy na drewnie.

W większości narzędzi ze stalowymi ostrzami ulegać będą one zużyciu, po pewnym czasie należy je intensywnie naostrzyć a potem zabezpieczyć ostrze przez użycie smaru albo oleju, który będzie chronił przed rdzą. Narzędzie, które służy do obróbki drewna, albo też mają kontakt z tym przedmiotem, nad którym się pracuje, nie powinny mieć dużej warstwy do konserwacji, ponieważ ślady mogą zostawać na drewnie i będzie to źle wyglądać.

Kontrola narzędzi

W czasie, gdy wykonujemy przegląd narzędzi trzeba sprawdzać czy uchwyty nie są poluzowane. To ważne, ponieważ jeśli w trakcie pracy nagle uchwyt się nam zsunie to można się okaleczyć. Luźne trzonki trzeba będzie zabezpieczyć przez użycie specjalnego stalowego klienta albo też kompletu do napraw, który ma to wszystko co sprawi, że uda się narzędzie przywrócić do takiego stanu, że znów1) będzie można go bez większych problemów wykorzystywać. Jeśli tylko będziemy o narzędzie dbały to one będą w stanie się nam odwdzięczyć odpowiednim stanem technicznym. Dzięki temu długie lata będzie szansa z nich korzystać.

Michał Wójcik

Redakcja narzedziatarnow.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Operatorem serwisu jest Fusion Marketing Sp. z o.o.

os. Centrum A 4

+48 794 502 662

admin@narzedziatarnow.pl