Łańcuchy rolkowe, tulejkowe, przenośnikowe - zastosowania

Łańcuchy rolkowe, tulejkowe, przenośnikowe - zastosowania

Łańcuch rolkowy jest używany przez inżynierów w systemach sterowania ruchem od ponad wieku, gdzie zapewnia wszechstronną i niezawodną metodę napędzania lub pozycjonowania produktów. Postępy w precyzji i technologii pomogły rozszerzyć zastosowanie łańcucha rolkowego do innowacyjnych zastosowań, w których niezbędna jest precyzja. Proces wyboru nie jest skomplikowany, jednak najlepsze rozwiązanie zależy od wymaganego poziomu dokładności i warunków otoczenia.

Łańcuch rolkowy składa się z 5 podstawowych elementów: sworznia, tulei, rolki, płytki sworznia i płytki rolkowej. Każdy z tych elementów jest wytwarzany i montowany z zachowaniem precyzyjnych tolerancji i poddawany obróbce cieplnej, aby zoptymalizować działanie pod względem odporności na zużycie, zmęczenia i wytrzymałości na rozciąganie. Zastosowania łańcuchów rolkowych ogólnie dzielą się na dwie ogólne kategorie: napędy i przenośniki.

Zastosowania w napędach łańcuchowych

Zwykłe zastosowania w napędach składają się w dużej mierze z łańcucha rolkowego ASME / ANSI owiniętego wokół koła napędowego (podłączonego bezpośrednio do silnika lub reduktora) i napędzanego koła zębatego (często połączonego z wałem głowicy przenośnika maszyny). Ta część napędu daje możliwość przyspieszenia lub spowolnienia obrotów poprzez zmianę stosunku zębów napędu i napędzanego koła łańcuchowego. Aby spowolnić obroty, napędzane koło łańcuchowe musi być większe niż koło napędzające. Stosunek zębów determinuje redukcję obrotów. Na przykład, jeśli koło napędowe ma 15 zębów, a napędzane koło zębate ma 30 zębów, stosunek wynosi 2: 1, więc obroty na napędzanym kole byłyby zmniejszone o połowę. Najłatwiejszą metodą doboru łańcucha rolkowego jest skorzystanie z wykresów mocy. Będziesz musiał znać moc swojego silnika i prędkość obrotową małego (napędzającego) koła zębatego. Na tej podstawie można określić rozmiar łańcucha i liczbę zębów koła napędowego.

Zastosowania przenośników

Łańcuchy przenośnikowe oferują wiele opcji, spośród których projektant maszyny może wybrać, czy produkt porusza się poziomo, pionowo czy po zakrzywionym promieniu. Do najczęściej stosowanych należą łańcuchy mocujące typu ASME (ANSI). Są to łańcuchy, które mogą zawierać przedłużone sworznie lub płytki z zaczepami, do których można przykręcić części. Typowe akcesoria obejmują łańcuchy o pojedynczej podziałce, łańcuchy o podwójnej podziałce, łańcuchy z wydrążonymi sworzniami, łańcuchy zakrzywione, łańcuchy tulejkowe i wiele innych. Osprzęt umożliwia dołączanie specjalnych uchwytów lub bloków w celu zaspokojenia potrzeb użytkownika końcowego. Zbierające się przenośniki zatrzymują produkt na przenośniku nawet wtedy, gdy łańcuch nadal się porusza, i robią to przy jednoczesnej minimalizacji tarcia i zużycia. W tej aplikacji wybierz łańcuch z rolkami górnymi, rolkami bocznymi lub inną specjalną konstrukcją. Ten typ przenośnika jest popularny w zastosowaniach, które wymagają operacji wykonywanych na kilku stanowiskach, np. na liniach montażowych.

Niektóre branże mają bardzo wyspecjalizowane narzędzia. Niestandardowe załączniki zapewniają elastyczność w projektowaniu osprzętu lub uproszczenie procesów. Osprzęt niestandardowy jest używany w wielu branżach, w tym w przemyśle spożywczym, produkcji zabawek i praktycznie we wszystkim, co wymaga ekonomicznego i konsekwentnego przenoszenia. Niektóre zastosowania wymagają czystej pracy, gdzie smarowanie nie może zanieczyszczać produktów. W niektórych przypadkach łańcuchy są wystawiane na działanie pogody, wody lub chemikaliów. Producenci łańcuchów rolkowych oferują kilka produktów specjalnie dostosowanych do tych wyzwań.

Szukasz łańcuchów tulejkowych? Sprawdź ofertę na https://www.janus.com.pl/lancuchy-napedowe-tulejowe-solid/

Michał Wójcik

Redakcja narzedziatarnow.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Operatorem serwisu jest Fusion Marketing Sp. z o.o.

os. Centrum A 4

+48 794 502 662

admin@narzedziatarnow.pl