Szlifierki mimośrodowe

Szlifierka mimośrodkowa to urządzenie niezbędne, by uzyskać idealną gładkość szlifowanej powierzchni.

Zasadniczo w warsztacie przeciętnego majsterkowicza można znaleźć szlifierkę oscylacyjną, która jest stosunkowo tania, wydajna i uniwersalna. Niestety, za jej pomocą nie można uzyskać idealnej gładkości – wynika to przede wszystkim z tego, że ziarno szlifierskie porusza się bardzo szybko nad jednym miejscem, a to oznacza, że w przypadku dłuższej pracy w tym samym miejscu mogą powstać ryzy na obrabianej powierzchni.

Osoby, które chcą uzyskać perfekcyjną gładkość powinny użyć szlifierki mimośrodkowej, która łączy ruch oscylacyjny i obrotowy, a tym samym pozwala uzyskać tzw. szlif „zacierający”, w którym powstałe w wyniku pracy szlifierki rysy są niezwłocznie zacierane. Szlifierka mimośrodkowa zapewnia lepsze efekty pracy, a jeśli podczas wykonywania szlifu użyty zostanie drobnoziarnisty papier ścierny, można uzyskać niemal perfekcyjną gładkość szlifowanej powierzchni.

Szlifierki mimośrodowe – funkcje

Najprostsze modele szlifierek mimośrodkowych, z niewymuszonym ruchem obrotowym i napędzane przez silnik, posiadają wrzeciono zakończone mimośrodem, dzięki któremu talerz łożyskowy jest wprawiany w ruch oscylacyjny, natomiast siła bezwładności wolno obraca talerz wokół jego osi.

Ważną kwestią w przypadku szlifierki mimośrodkowej jest wybór papieru ściernego – optymalnym rozwiązaniem jest papier drobnoziarnisty. Ponadto podczas pracy nie należy dociskać szlifierki do obrabianej powierzchni, ale zadbać o to, by pracowała swobodnie i dociskać ścierniwo wyłącznie swoim własnym ciężarem.

W praktyce oznacza to, że zadaniem użytkownika jest odpowiednie podtrzymywanie i prowadzenie szlifierki w odpowiednim kierunku.

W przypadku szlifowania zgrubnego lepsze okazują się szlifierki mimośrodowe dwufunkcyjne, które zostały wyposażone w funkcję wymuszania ruchu obrotowego talerza poprzez okresowe włączanie przekładni zębatej, dzięki czemu możliwe jest intuicyjne zwiększanie intensywności obróbki poprzez silniejsze dociskanie szlifierki przez operatora.

Wydajna szlifierka

W zaawansowanych modelach, w celu ułatwienia pracy, często są montowane automatyczne wyłączniki przeciążeniowe i elektroniczne układy stabilizujące prędkość obrotową silnika przy zmiennych obciążeniach.

Optymalne funkcjonowanie szlifierki mimośrodkowej dwufunkcyjnej jest możliwe w sytuacji, gdy podczas szlifowania wykańczającego i polerowania stosujemy tryb z niewymuszonym ruchem obrotowym talerza, natomiast przy intensywnym szlifowaniu zgrubnym używana jest funkcja wymuszania ruchu obrotowego talerza.

Mocowanie papieru ściernego

Papier ścienny w postaci okrągłego arkusza może być mocowany w rożny sposób, najpopularniejszym rozwiązaniem są w tym przypadku tzw. rzepy. Warto dodać, że w marketach budowlanych dostępne są gotowe krążki, na których znajdują się fabrycznie wykonane otwory do odsysania pyłu, odpowiadające układowi kanałów odsysających talerza.

Jeśli są to proste szlifierki mimośrodkowe, układ odsysania pyłu często wymaga podłączenia do odkurzacza za pomocą dedykowanego króćca.

Profesjonalne, zaawansowane szlifierki mimośrodkowe posiadają wbudowaną funkcję zmiany trybu pracy ze szlifu precyzyjnego na szlif do szybkiego usuwania materiału

Porady praktyczne

Podczas prac amatorskich doskonale sprawdzają się prostsze modele szlifierek mimośrodkowych, posiadające bardziej uniwersalne talerze o średnicy 125 mm.

Warto także zwrócić uwagę na zakres prędkości silnika, przy czym ważniejsze są wartości minimalne, nie zaś maksymalne. Korzystna okazuje się również duża średnica oscylacji.

Paweł Biernacki

Redakcja narzedziatarnow.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Operatorem serwisu jest Fusion Marketing Sp. z o.o.

os. Centrum A 4

+48 794 502 662

admin@narzedziatarnow.pl