Frezarki górnowrzecionowe

Za pomocą frezarki górnowrzecionowej można precyzyjnie obrabiać drewno, wydobywając z tego materiału fantazyjne ornamenty, a nawet rzeźby. Działanie to wymaga jednak umiejętności i wprawy.

Radzimy, na co zwrócić uwagę kupując frezarkę górnowrzecionową.

Zalety

Podstawową zaletą przedmiotowej frezarki jest możliwość precyzyjnego formowania materiału w sposób dorównujący obróbce ręcznej, wykonywanej z wykorzystaniem dłut i noży. Dodatkową pomocą okazują się dedykowane prowadnice, szablony oraz profilowane frezy, które umożliwiają uzyskanie kształtów, które odpowiadają stereometrycznym wzorom, zachowując powtarzalność charakterystyczną dla seryjnej produkcji maszynowej.

Wady

Frezarki górnowrzecionowe to urządzenia uniwersalne, niestety, wydajność wykonywanej za ich pomocą obróbki jest niska. W praktyce oznacza to, że użycie tych elektronarzędzi do seryjnego wykonania wymyślnych tralek poręczy schodowych, listew ozdobnych do regałów lub półek jest oczywiście realne, ale nieopłacalne.

Podobnie wygląda ta kwestia w przypadku elementów o dużych rozmiarach – w tym przypadku obróbka trwa dłużej i jest bardziej skomplikowana.

W praktyce oznacza to, że optymalnym rozwiązaniem w zakresie stosowania frezarki górnowrzecionowej są różnego rodzaju prace dekoratorskie w drewnie oraz średnio twardych tworzywach sztucznych.

Kryteria wyboru

Zakładając, że wydajność urządzenia nie jest najważniejsza, należy skupić się na rodzajach i rozmiarach frezów oraz prowadnic, które znajdują się w standardowym zestawie lub są dostępne jako rozwiązania dodatkowe. Istotną kwestię spełnia długość roboczego skoku oraz prędkość obrotów wrzeciona, od których zależy gładkość frezowanych powierzchni. Zdecydowanie należy unikać okresowych wahań prędkości obrotowej i poprzecznych wibracji ruchomych części urządzenia, gdyż utrudnia to właściwe korzystanie z frezarki.

Funkcje frezarki

Optymalną propozycją są urządzenia posiadające system elektronicznej regulacji i stabilizacji obrotów silnika, łożyska wysokiej jakości oraz precyzyjnie wyważone wirniki.

Zasady użytkowania frezarki górnowrzecionowej

Obrabianie materiałów za pomocą frezarki trzymanej w ręku to zadanie trudne, dlatego też należy wykonywać je wyłącznie w uzasadnionych przypadkach, zakładając, że użytkownik posiada doskonałe umiejętności w zakresie używania narzędzia. Chcąc zdobyć niezbędne doświadczenie warto zacząć od frezowania mniej skomplikowanych, regularnych geometrycznie kształtów – przykładem może być tutaj dekoracyjne formowanie krawędzi niezbyt grubych elementów drewnianych, czyli ich fazowania, żłobkowania, ukosowania, zaokrąglania itp.

Pierwszym krokiem jest zamontowanie w uchwycie wrzeciona odpowiedniego frezu z bocznymi ostrzami, których obrys powinien stanowić negatyw formy wycinanej w wybranym materiale, dlatego należy zadbać o to, aby długość skrawanej części nie może być mniejsza niż grubość obrabianej płyty.

Przygotowując obróbkę krawędzi należy zablokować korpus frezarki na jej prowadnicach za pomocą odpowiedniego ogranicznika śrubowego – frez powinien wystawać na określoną głębokość ze środkowego otworu podstawy.

Jeśli zadanie obejmuje wycinanie podłużnych zagłębień lub rowków, których ścianki są prostopadłe do dna, konieczne jest zastosowanie frezu, który jest wyposażony zarówno w ostrza czołowe, jak i boczne, natomiast posuw boczny początkowo polega na pionowym zagłębieniu frezu w materiale, a następnie na jego bocznym przemieszczaniu, podobnie jak w przypadku obróbki krawędzi.

Funkcję prowadnicy spełniają również cyrkle, które wyznaczają linie frezowania wokół wyznaczonego otworu pomocniczego, umieszczonego w obrabianym materiale lub blacie stołu roboczego.

Mariusz Karczewski

Redakcja narzedziatarnow.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Operatorem serwisu jest Fusion Marketing Sp. z o.o.

os. Centrum A 4

+48 794 502 662

admin@narzedziatarnow.pl